Bezpečné sedadlá v lietadlách

23.07.2019 O lietaní

Vyvoláva vo vás predstava byť 10 kilometrov nad zemou strach? Štatistiky síce hovoria, že letecká preprava je najbezpečnejšia zo všetkých, no aj tak žijú tisíce ľudí, ktorí sa k týmto kolosom nepriblížia, nie to ešte s nimi vzlietnuť. Každý sa niečoho bojí, strach z lietania je úplne bežný a opodstatnený. Predsa len, ak sa už stane letecké nešťastie, väčšinou končí veľmi tragicky. 

Rozmýšľali ste niekedy nad najbezpečnejšími sedadlami v lietadlách? Tak ako si v kine chceme vybrať čo najlepšie miesta, lietadlá svoje favority majú tiež. Samozrejme, všetko záleží od typu nehody, či už je to pád do vody, náraz do hôr, výbuch vo vzduchu,...

V podstate sa nedá jednoznačne určiť najbezpečnejšie miesto. Zhrnutím štatistík sa dá len vyrátať najmenšia pravdepodobnosť úmrtia, ktorá však nie je zaručená. Výskumy ukázali, že najvýhodnejšie je sedieť v zadnej tretine dopravného prostriedku. V tejto časti máte pri nehode až 69% šancu na prežitie, v strednej je len o niečo nižšia – 56% a vpredu sa čísla pohybujú okolo 49%.

Mohlo by Vas zaujímať
O lietaní
Pred vstupom do USA a Írska je potrebný negatívny test USA Na základe opatrenia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sú od 26. januára 2021 všetky osoby pred nástupom na palubu lietadla smerujúceho do USA povinné mať negatívny PCR alebo antigénový test (nie protilatkový - antibody test) na COVID-19, ktorý nie je starší ako 3 dni (72 hod.) pred nástupom na palubu lietadla. Každý pasažier je povinný mať pri sebe listinnú alebo elektronickú verziu výsledku takéhoto testovania, ktorým sa preukáže na letisku.
O lietaní
Zmeny vstupov do Spojeného kráľovstva od 1. Januára 2021 Brexit so sebou prináša aj zmeny v cestovaní. Z pohľadu slovenských občanov je potrebné rozlišovať medzi tými, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva do 31. decembra 2020 a tými, ktorí prídu od 1. januára 2021.
Top
Šťastný nový rok 2021! Rok 2020 je za nami a my môžeme smelo vykročiť do roku 2021.