Letenka – písmenká, ktoré nechcete vidieť

29.07.2019 O lietaní

Ste častými užívateľmi leteckej prepravy? Ak áno, o tomto kóde ste už možno počuli. Ak nie, tak sa len modlite, aby sa pri vašich občasných letoch nevyskytol na letenke. Reč je o skratke ,,SSSS“, teda Secondary Security Screening Selection. To znamená, že sa s pasažierom zaobchádza iným prístupom. 

Špeciálna starostlivosť sa týka dodatkových, rozšírených kontrol na letisku. Ak vám bežné rutinné prehliadky lezú na nervy, dúfajte, že vás na tieto kontroly nikdy nevyberú. S týmito písmenkami na letenke budete odvedení k iným priestorom. Prehliadky zahŕňajú dôkladnú kontrolu batožiny, prehľadávanie osoby, či neukrýva zbraň, aj skenovanie osoby či batožiny. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k rozhovoru s pracovníkmi letiska o vašej dovolenke, pobyte a celkových cestovných plánoch.

Môže to znieť nepríjemne, až desivo, avšak v prípade 4 písmen ležiacich v pravom dolnom rohu na vašej letenke nemusíte chytať paniku. Nemusí to hneď znamenať, že ste nepohodlný pasažier. Niekedy je výber úplne náhodný alebo ak ste si letenku zakúpili v posledných minútach či len jednosmernú letenku, môže to v pracovníkoch letiska evokovať nejaké podozrenie.

Vaše meno môže tiež spôsobiť objavenie ,,SSSS“. FBI má zoznamy teroristov, ľudí, ktorí by mohli mať niečo s týmto odvetvím spoločné. Ak sa vaše meno podobá na niektoré zo zoznamu, automaticky dostávate kód na letenku. 

Sú to len bezpečnostné opatrenia kvôli, jednak vašej, ale aj ochrane všetkých. Dôležité je zachovať kľud, ak ste bežní cestujúci, bez nekalých zámerov, všetko bude v poriadku. 

Mohlo by Vas zaujímať
O lietaní
Pred vstupom do USA a Írska je potrebný negatívny test USA Na základe opatrenia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sú od 26. januára 2021 všetky osoby pred nástupom na palubu lietadla smerujúceho do USA povinné mať negatívny PCR alebo antigénový test (nie protilatkový - antibody test) na COVID-19, ktorý nie je starší ako 3 dni (72 hod.) pred nástupom na palubu lietadla. Každý pasažier je povinný mať pri sebe listinnú alebo elektronickú verziu výsledku takéhoto testovania, ktorým sa preukáže na letisku.
O lietaní
Zmeny vstupov do Spojeného kráľovstva od 1. Januára 2021 Brexit so sebou prináša aj zmeny v cestovaní. Z pohľadu slovenských občanov je potrebné rozlišovať medzi tými, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva do 31. decembra 2020 a tými, ktorí prídu od 1. januára 2021.
Top
Šťastný nový rok 2021! Rok 2020 je za nami a my môžeme smelo vykročiť do roku 2021.