Letenka – písmenká, ktoré nechcete vidieť

29.07.2019 O lietaní

Ste častými užívateľmi leteckej prepravy? Ak áno, o tomto kóde ste už možno počuli. Ak nie, tak sa len modlite, aby sa pri vašich občasných letoch nevyskytol na letenke. Reč je o skratke ,,SSSS“, teda Secondary Security Screening Selection. To znamená, že sa s pasažierom zaobchádza iným prístupom. 

Špeciálna starostlivosť sa týka dodatkových, rozšírených kontrol na letisku. Ak vám bežné rutinné prehliadky lezú na nervy, dúfajte, že vás na tieto kontroly nikdy nevyberú. S týmito písmenkami na letenke budete odvedení k iným priestorom. Prehliadky zahŕňajú dôkladnú kontrolu batožiny, prehľadávanie osoby, či neukrýva zbraň, aj skenovanie osoby či batožiny. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k rozhovoru s pracovníkmi letiska o vašej dovolenke, pobyte a celkových cestovných plánoch.

Môže to znieť nepríjemne, až desivo, avšak v prípade 4 písmen ležiacich v pravom dolnom rohu na vašej letenke nemusíte chytať paniku. Nemusí to hneď znamenať, že ste nepohodlný pasažier. Niekedy je výber úplne náhodný alebo ak ste si letenku zakúpili v posledných minútach či len jednosmernú letenku, môže to v pracovníkoch letiska evokovať nejaké podozrenie.

Vaše meno môže tiež spôsobiť objavenie ,,SSSS“. FBI má zoznamy teroristov, ľudí, ktorí by mohli mať niečo s týmto odvetvím spoločné. Ak sa vaše meno podobá na niektoré zo zoznamu, automaticky dostávate kód na letenku. 

Sú to len bezpečnostné opatrenia kvôli, jednak vašej, ale aj ochrane všetkých. Dôležité je zachovať kľud, ak ste bežní cestujúci, bez nekalých zámerov, všetko bude v poriadku. 

Mohlo by Vas zaujímať
O lietaní
Pripravte sa na svoj let počas pandémie Aktuálna situácia po celom svete si vyžaduje všetky dostupné prostriedky, ktoré zastavia alebo spomalia šírenie vírusu. Aby ste na nič potrebné nezabudli a mohli sa pripraviť na všetky podmienky pri lietaní počas pandémie, pripravili sme pre vás prehľadný článok, ktorý zhrnie to najpodstatnejšie.
O lietaní
Austrian Airlines zahájila pravidelnú leteckú dopravu medzi Viedňou a Londýnom v štandardnom režime Po ukončení zákazu osobnej dopravy z Veľkej Británie, spoločnosť Austrian Airlines obnovila „bežné lety“ z Londýna do Viedne.
O lietaní
Obnovenie letov s Austrian Airlines Postupné uvoľňovanie opatrení v krajinách po celom svete vplýva aj na leteckú dopravu. Do konca marca by sa opätovne malo otvoriť aj spojenie medzi Košicami a Viedňou. V obmedzenej prevádzke tak začne letecký dopravca Austrian Airlines opäť lietať z letiska Košice.