Letenka – písmenká, ktoré nechcete vidieť

29.07.2019 O lietaní

Ste častými užívateľmi leteckej prepravy? Ak áno, o tomto kóde ste už možno počuli. Ak nie, tak sa len modlite, aby sa pri vašich občasných letoch nevyskytol na letenke. Reč je o skratke ,,SSSS“, teda Secondary Security Screening Selection. To znamená, že sa s pasažierom zaobchádza iným prístupom. 

Špeciálna starostlivosť sa týka dodatkových, rozšírených kontrol na letisku. Ak vám bežné rutinné prehliadky lezú na nervy, dúfajte, že vás na tieto kontroly nikdy nevyberú. S týmito písmenkami na letenke budete odvedení k iným priestorom. Prehliadky zahŕňajú dôkladnú kontrolu batožiny, prehľadávanie osoby, či neukrýva zbraň, aj skenovanie osoby či batožiny. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k rozhovoru s pracovníkmi letiska o vašej dovolenke, pobyte a celkových cestovných plánoch.

Môže to znieť nepríjemne, až desivo, avšak v prípade 4 písmen ležiacich v pravom dolnom rohu na vašej letenke nemusíte chytať paniku. Nemusí to hneď znamenať, že ste nepohodlný pasažier. Niekedy je výber úplne náhodný alebo ak ste si letenku zakúpili v posledných minútach či len jednosmernú letenku, môže to v pracovníkoch letiska evokovať nejaké podozrenie.

Vaše meno môže tiež spôsobiť objavenie ,,SSSS“. FBI má zoznamy teroristov, ľudí, ktorí by mohli mať niečo s týmto odvetvím spoločné. Ak sa vaše meno podobá na niektoré zo zoznamu, automaticky dostávate kód na letenku. 

Sú to len bezpečnostné opatrenia kvôli, jednak vašej, ale aj ochrane všetkých. Dôležité je zachovať kľud, ak ste bežní cestujúci, bez nekalých zámerov, všetko bude v poriadku. 

Mohlo by Vas zaujímať
O lietaní
Austrian Airlines rozširuje svoj letový poriadok o ďalšie destinácie Na základe vyhlásenia rakúskej federálnej vlády sa od 31. júla skončil zákaz pristávania letov z Albánska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Kosova, Čiernej Hory, Egypta, Severnej Makedónie, Rumunska, Srbska, ako aj Veľkej Británie, Švédska a Ukrajiny. To umožňuje opätovne začleniť tieto destinácie do letového poriadku Austrian Airlines.
O lietaní
Obnovenie letov do Košíc z Veľkej Británie Po vyše 4 mesiacoch sa do Košíc vracajú pravidelné lety z Veľkej Británie. Na základe rozhodnutia kompetentných slovenských úradov je od 20. júla 2020 Veľká Británia zaradená na zoznam menej rizikových krajín z pohľadu šírenia nového koronavírusu. Týmto rozhodnutím sú umožnené priame lety z Veľkej Británie na Slovensko a späť s účinnosťou od pondelka 20. júla 2020.
O lietaní
Z Košíc do Prahy až 8 x týždenne Od 31.07. Košice - Praha s ČSA až 8-krát do týždňa.