Zmeny vstupov do Spojeného kráľovstva od 1. Januára 2021

08.01.2021 O lietaní

Brexit so sebou prináša aj zmeny v cestovaní. Z pohľadu slovenských občanov je potrebné rozlišovať medzi tými, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva do 31. decembra 2020 a tými, ktorí prídu od 1. januára 2021.

Občania EÚ, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva pred koncom prechodného obdobia (t.j. do 31. decembra 2020) sa nič nezmení. Otázka ich nadobudnutých práv je ošetrená v dohode o vystúpení, ktorá im zaručuje rovnaké práva ako počas členstva Spojeného kráľovstva v EÚ. To znamená, že môžu naďalej žiť, pracovať, študovať ako doteraz. Musia ale do 30. júna 2021 požiadať o pobytový režim v Spojeným kráľovstvom zriadenej registračnej schéme v tzv. EU Settlement Scheme, ktorá im garantuje právo pobytu. Pre rizikové a zraniteľné skupiny britská vláda poskytuje prostredníctvom charitatívnych organizácií pomoc pri registrácii pobytu.

 

Od 00:00 1. januára 2021 bude Spojené kráľovstvo vyžadovať cestovné doklady nasledovne:

  1. Obyvatelia Európskej únie, krajín Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska sa môžu pri vstupe do krajiny naďalej preukazovať občianskym preukazom. Táto možnosť platí do 1. októbra 2021. Cestujúci z týchto krajín zároveň nepotrebujú povolenie na vstup do krajiny, ak sa v nej zdržia menej ako 6 mesiacov. V ostatných prípadoch je potrebné vybaviť si povolenie.
  2. Občania, ktorí mali v Spojenom kráľovstve pred Brexitom evidovaný pobyt, oň môžu požiadať na základe EU Settlement Scheme na oficiálnom webe britskej vlády.
  3. Veľká Británia bude naďalej akceptovať víza kategórie D od ľudí dočasne žijúcich, pracujúcich alebo študujúcich v krajinách Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarsku.

 

Viac informácií o Brexite nájdete na stránke gov.uk./transition a: https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info/brexit/informacie-pre-obcanov

 

Od 1. januára 2021 tiež začali platiť nové podmienky pre vstup občanov Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, nakoľko strácajú právo na voľný pohyb a pobyt podľa práva Európskej únie. Budú považovaní za štátnych príslušníkov tretích krajín podľa Nariadenia EÚ 2016/399, ktorým sa ustanovuje kódex Únie o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice.

Viac podrobností nájdete na oficiálnej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=brexit-obcania-spojeneho-kralovstva-velkej-britanie-a-severneho-irska-su-od-1-januara-prislusnikmi-tretich-krajin

 

Zdroj: Košice International Airport

Mohlo by Vas zaujímať
O lietaní
Emirates prevádzkuje prvý let s plne zaočkovaným personálom Letecká spoločnosť Emirates sa stala jednou z prvých leteckých spoločností na svete, ktorá prevádzkuje let s plne zaočkovanými frontovými tímami obsluhujúcich zákazníkov.
O lietaní
Nové podmienky a aktualizácia pre Slovensko a Veľkú Britániu Podľa novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá platí od 8.2.2021 sa mení lehota povinnej karantény aj termín pre testovanie.
O lietaní
Karanténa a podmienky vstupu do SR od 17. februára Režim na hraniciach sa sprísňuje v súvislosti s novými mutáciami vírusu SARS-CoV-2. Mutácie viedli k zhoršovaniu epidemiologickej situácie v oblastiach, v ktorých sa rozšírili. Ide o krok, ktorý má tlmiť počet ochorení, hospitalizácií a úmrtí. V súčasnosti, kedy epidemiologickú situáciu komplikujú nové mutácie, dôrazne odporúčame zvažovať každý jeden účel cesty do zahraničia.