Pripravte sa na svoj let počas pandémie

08.04.2021 O lietaní

Aktuálna situácia po celom svete si vyžaduje všetky dostupné prostriedky, ktoré zastavia alebo spomalia šírenie vírusu. Aby ste na nič potrebné nezabudli a mohli sa pripraviť na všetky podmienky pri lietaní počas pandémie, pripravili sme pre vás prehľadný článok, ktorý zhrnie to najpodstatnejšie.

Pred cestou na letisko

 • Skontrolujte si všetky podmienky pre preukázanie sa negatívnym testom v cieľovej destinácii – platnosť, typ, jazyk potvrdenia a pod.
 • Odmerajte si doma teplotu a skontrolujte aj iné príznaky, ktoré by mohli naznačovať ochorenie COVID-19. Pri podozrení let odložte a nechajte sa otestovať.
 • Splňte si cestovné formality vopred. Ak je potrebné vyplniť formulár alebo mať dostupné dokumenty, vyriešte všetko vopred, aby ste sa vyhli zdržaniu na letisku.
 • Overte si, či máte správny typ respirátora alebo rúška a vezmite si pre istotu aj náhradný kus. Nezaškodí ani, ak so sebou máte menší dezinfekčný gél a jednorazové rukavice.

 

Na letisku

 • Prekryte si horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 alebo iným ochranným nástrojom podľa aktuálnych pokynov platných pre celé Slovensko.
 • Dodržiavajte odstupy v maximálnej možnej miere. Nespoliehajte sa len na vyznačené značky a zabezpečte dostatočnú vzdialenosť vždy a všade.
 • Umývajte si ruky častejšie ako obyčajne. Použite teplú vodu a mydlo alebo dezinfekčný gél s obsahom alkoholu.
 • Vyhnite sa kontaktu s tvárou, očami, ústami a nosom. Najmä pri kontakte s plochami, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť častého používania.

 

Počas letu

 • Vždy majte prekryté horné dýchacie cesty respirátorom alebo iným ochranným nástrojom, ktorý vyžaduje krajina či aerolínie. Prekrytie sa vzťahuje aj na nos. Dbajte aj na pravidelnú výmenu ochranných pomôcok po použití.
 • Nepohybujte sa zbytočne po palube a rešpektujte pokyny personálu. Bezpečný odstup dodržujte aj pri čakaní na toaletu alebo pri nastupovaní do lietadla.
 • Dodržujte všetky hygienické pokyny – časté umývanie rúk a minimalizácia kontaktu s tvárou a jej okolím.

 

Po pristátí

 • Noste respirátor FFP2 alebo iný ochranný nástroj, ktorý je vyžadovaný v konkrétnej krajine.
 • Spolupracujte s miestnymi úradmi pri vypĺňaní potrebných dokumentov, ktoré majú pomôcť s dohľadaním kontaktov na palube pri podozrení na ochorenie u cestujúceho.
 • Rešpektujte hygienické normy cieľového letiska a krajiny – obyčajne zahŕňajú časté umývanie rúk, prekrytie úst a nosa a odstupy.

 

Pravidla sa neustále menia, prispôsobujú a vylepšujú, aby bola vaša cesta čo najbezpečnejšia. Pred letom si vždy overte aktuálne nariadenia na stránkach dopravných prepravcov, s ktorými letíte a podmienky platné v cieľovej destinácii.

 

Zdroj: Z Košíc do sveta, Košice International Airport

Mohlo by Vas zaujímať
O lietaní
Austrian Airlines zahájila pravidelnú leteckú dopravu medzi Viedňou a Londýnom v štandardnom režime Po ukončení zákazu osobnej dopravy z Veľkej Británie, spoločnosť Austrian Airlines obnovila „bežné lety“ z Londýna do Viedne.
O lietaní
Obnovenie letov s Austrian Airlines Postupné uvoľňovanie opatrení v krajinách po celom svete vplýva aj na leteckú dopravu. Do konca marca by sa opätovne malo otvoriť aj spojenie medzi Košicami a Viedňou. V obmedzenej prevádzke tak začne letecký dopravca Austrian Airlines opäť lietať z letiska Košice.
O lietaní
Spoločnosť Qatar Airways zahájila skúšky s aplikáciou IATA Travel Pass Qatar Airways sa stala prvou leteckou spoločnosťou na Blízkom východe, ktorá spustila aplikáciu digitálneho zdravotného pasu IATA Travel Pass.