Európska komisia udelila "zelenú" účasti Lufthansa Group v ITA Airways

08.07.2024 O lietaní

Carsten Spohr, generálny riaditeľ Deutsche Lufthansa AG, uviedol: „Schválenie z Bruselu je vynikajúcou správou pre ITA Airways a Lufthansu a najmä pre všetkých cestujúcich, ktorí lietajú do Talianska az Talianska. Tešíme sa, že môžeme privítať ITA Airways a jej vynikajúcich zamestnancov ako nový člen našej leteckej rodiny už čoskoro. Rozhodnutie je tiež jasným signálom pre silnú leteckú dopravu v Európe, ktorá sa môže úspešne presadiť v globálnej konkurencii.

Skupina Lufthansa, talianske ministerstvo hospodárstva a financií (MEF) a ITA Airways výslovne privítali súhlas Európskej komisie podľa zákona o hospodárskej súťaži. S týmto súhlasom úradu pre hospodársku súťaž je teraz voľná cesta na získanie menšinového podielu 41 percent v ITA Airways (Italia Trasporto Aereo S.p.A.) a následné získanie zvyšných akcií spoločnosťou Deutsche Lufthansa AG za kapitálový vklad 325 miliónov eur, čo bolo dohodnuté už v máji 2023. Investícia bude dokončená prostredníctvom navýšenia kapitálu. Očakáva sa, že transakcia bude uzavretá vo štvrtom štvrťroku 2024. Vyžaduje si to predchádzajúcu implementáciu nápravných opatrení prerokovaných s Komisiou EÚ a schválenie ďalších orgánov hospodárskej súťaže mimo EÚ. Medzi Lufthansa Group a MEF sa dohodli opcie na akvizíciu zostávajúcich akcií v ITA Airways a možno ich uplatniť najskôr od roku 2025.

 

Po zatvorení sa ITA Airways stane piatou sieťovou leteckou spoločnosťou, ktorá bude úzko integrovaná so skupinou Lufthansa, pričom si zachová svoju obchodnú značku ITA Airways. Talianska letecká spoločnosť v rámci systému viacerých uzlov, viacerých leteckých spoločností a viacerých značiek úspešne zavedených skupinou Lufthansa využije početné synergie, napríklad v celosvetovom predaji, vernostnom programe Miles & More alebo aj v lietadlách a nákup paliva.

 

To posilní a ďalej rozvinie ekonomickú situáciu ITA Airways. Taliansko sa stane piatym „domácim trhom“ skupiny Lufthansa. Potom to bude druhý najväčší trh skupiny Lufthansa z hľadiska tržieb po Nemecku a USA. Taliansko je pre spoločnosť už teraz po USA druhým najdôležitejším trhom mimo domácich trhov. Z hľadiska hrubého domáceho produktu je Taliansko treťou najväčšou ekonomikou v Európe s výrazne exportne orientovanou ekonomikou a jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií na svete.

 

Lufthansa Group a ITA Airways spoločne plánujú rýchlu integráciu ITA Airways so svojimi takmer 5 000 zamestnancami urobí firemnú kultúru skupiny Lufthansa ešte medzinárodnejšou a rozmanitejšou. Rím-Fiumicino sa stane šiestym a geograficky najjužnejším uzlom skupiny Lufthansa. Minulý rok bolo letisko ocenené piatimi hviezdami Skytrax.

 

Ihneď po uzavretí budú siete trás navzájom prepojené prostredníctvom zdieľania kódov, aby zákazníci mohli kombinovať ponuky leteckých spoločností. Vytvorí sa tak viac ako 1 000 nových možností dopravy, čím sa vytvorí oveľa viac možností najmä do destinácií v Južnej Amerike, severnej Afrike a na Strednom východe. ITA Airways posilní konkurenciu aj v Taliansku, ktoré sa v súčasnosti vyznačuje nadradeným postavením nízkonákladových leteckých spoločností.

 

ITA Airways sa už zameriava na kvalitu a prémiový prístup s talianskou kultúrou služieb. Členovia jeho existujúceho vernostného programu „Volare“ budú tiež môcť zbierať alebo využívať svoje míle s Miles & More od prvého dňa po uzávierke. Okrem toho budú príslušné salóniky vzájomne prístupné. ITA Airways sa v blízkej budúcnosti chystá vstúpiť do Star Alliance. Obchodné procesy, IT systémy a nákupné procesy budú harmonizované čo najrýchlejšie, aby sa využili početné synergické efekty.

 

Zdroj: https://newsroom.lufthansagroup.com/

Mohlo by Vas zaujímať
Tipy na cestu
ANA túto zimu tri nové európske trasy All Nippon Airways (ANA) pridáva tri nové linky do Európy z tokijského letiska Haneda túto nadchádzajúcu zimnú sezónu.
O lietaní
Letiskom Košice za prvý polrok prešlo vyše 270 tisíc cestujúcich Bránami letiska Košice prešlo za obdobie január – jún tohto roka 271 077 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast o 9,4 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast až o 23,5 %. Vyše 216 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej z deviatich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň, Zürich, Zadar). Ďalších, vyše 52 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.
Tipy na cestu
Z letiska v Bratislave sa poletí do Istanbulu častejšie Len po mesiaci od otvorenia novej pravidelnej leteckej linky z Letiska M. R. Štefánika do Istanbulu zvyšuje dopravca Pegasus Airlines pre záujem verejnosti počet letov na linke z Bratislavy do metropoly Turecka.