Černobyľ – miesto duchov

14.06.2019 Zaujímavosti

Možno ste stihli zaregistrovať, že posledné mesiace budí istý televízny seriál veľký ošiaľ. Reč je o Černobyle. Obsah tohto programu je inšpirovaný skutočnými udalosťami z roku 1986, keď v černobyľskej atómovej elektrárni došlo k prehriatiu a následne k explózii reaktora. Aj keď k niekoľkým zrážkam predtým už došlo, Černobyľ ich všetky skryl do svojho rádioaktívneho prachu. Nehoda spôsobila enormné škody nepredstaviteľných rozmerov, ktoré sa doposiaľ ešte neodohrali. Jedným z mnohých problémov bol rádioaktívny oblak šíriaci sa vzduchom, zaznamenali ho až v Škandinávii a ani naše územie neostalo bez zásahu.

Bojíme sa hororov, tragédií a nešťastných udalostí, no aj tak nás zvláštnym spôsobom priťahujú. Stávajú sa námetmi na filmy a dokumenty, no niektorí preferujú osobné stretnutie s hrôzami postihnutých miest. Najviac utrpelo ukrajinské mesto Pripjať, ktoré bolo následné evakuované. Obyvatelia nemali čas na zbalenie a ani netušili akým následkom budú čeliť. Už sa domov nikdy nevrátili.


Zatiaľ čo v Kyjeve si ľudia žijú bežným životom, o 110 kilometrov, v Pripjati, sa rozprestiera ohlušujúce ticho mŕtveho mesta. Mlčanie betónových budov sem-tam prebije čvirikanie vtákov a poryv vetra pohrávajúci sa s listami v korunách stromov. Velenia sa chopila príroda a spolu s chátraním vytvárajú atmosféru, z ktorej začne behať mráz po chrbte.


Toto a ešte viac môžete zažiť na prehliadke opusteného mesta. Viaceré agentúry poskytujú poznávacie zájazdy do Pripjaťu. Roky bez života zbavili tieto oblasti extrémne nebezpečnej radiácie. Návšteva týchto priestorov je bez rizika, ak dodržiavate pokyny sprievodcu. Napriek pomerne bezpečnej oblasti by ste sa nemali túlať bez dozoru, pretože nebezpečenstvo je neviditeľné.


Ak teda ste vyhľadávačmi vzrušujúcich tajomných miest, toto mesto je pre vás ako stvorené. 
 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.
Zaujímavosti
Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.
Zaujímavosti
Lufthansa začne znova využívať Airbus A380 od leta 2023 Lufthansa reaktivuje Airbus A380 v reakcii na prudký nárast dopytu zákazníkov a oneskorené dodávky objednaných lietadiel.