Vlak má meškanie, vy nárok na úhradu

16.07.2019 Zaujímavosti

Meškanie vlaku. V Japonsku niečo nepredstaviteľné, u nás bežná rutina. Podľa štatistiky, 1 z 10 vlakov počas roka 2018 meškal. Samozrejme, ak ide o pár minút, nad tým môžete mávnuť rukou a ísť ďalej. Ale nie je ničím potešujúcim, keď na staniciach vystojíte dieru od čakania, pretože číslo v kolónke meškanie dosiahlo hodnotu väčšieho nákupu v supermarkete. 

Môžete sa rozhorčovať a nadávať koľko chcete. Vlak kvôli tomu skôr nepríde a vy si zbytočne dvíhate tlak. V takej chvíli treba zachovať kľud a dožadovať sa náhrad. Možno o tom ani neviete, ale možností máte celom dosť. Ak železničná spoločnosť oznámi cestujúcim meškanie, majú nárok na vrátenie časti sumy lístka.

Nároky

Nárok máte nielen na finančné odškodné, ale počas meškania či zrušenia sa smiete dožadovať aktuálnych informácií. V prípade prestupných ciest sa cestujúcemu poskytne úhrada neprecestovanej časti a má nárok na spiatočnú prepravu do východiskovej stanice alebo prepravu do cieľovej stanice pri najbližšej príležitosti za porovnateľných prepravných podmienok. Ak meškanie dosahuje 60 minút, cestujúcemu musí byť ponúknuté jedlo a pitný režim. A v prípade, že si to situácia vyžaduje, je mu v danej lokalite poskytnuté ubytovanie.

Úhrady v %

V prípade, že sa pasažier rozhodne pokračovať do cieľovej stanice náhradnou dopravou, 25% z ceny lístka je mu hradených, ak meškanie trvalo 1 až 2 hodiny. Stane sa, že zdržanie presiahne 2 hodiny, vtedy preplatenie dosahuje 50% z ceny lístka. Ak ale o meškaní informovaný bol, a napriek tomu si lístok zakúpil, nemá nárok na úhradu lístka.

Stratená batožina

Niekedy aj zamestnanci železníc zapotrošia kufre, batohy a iné batožiny. Ani v tejto situácií neodídete s prázdnymi rukami. Samozrejme, nie v prípadoch, ak si stratu zapríčinil cestujúci sám alebo bol obsah nedostatočne chránený, či dokonca nevhodný na prepravu. Pasažier musí hodnotu predmetov dokázať a predložiť bloček, vtedy má nárok na náhradu vo výške 1200€. Ak hodnotu nevie preukázať, náhrada je 300€ za každú cestovnú batožinu.

Úmrtie

Vlakové nešťastia nie sú úplne bežné, ale, bohužiaľ, stávajú sa. Ak sa cestujúci pri takejto nehode zraní, pozostalí majú 1400€ nárok na stratenú alebo zničenú batožinu. V prípade, že dôjde k usmrteniu, náhrada batožiny sa pohybuje od 21-tisíc na osobu.

 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.
Zaujímavosti
Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.
Zaujímavosti
Lufthansa začne znova využívať Airbus A380 od leta 2023 Lufthansa reaktivuje Airbus A380 v reakcii na prudký nárast dopytu zákazníkov a oneskorené dodávky objednaných lietadiel.