Signál za zabuchnutými dverami

20.08.2019 Zaujímavosti

Kto už v dnešnej dobe nemá účet na sociálnej sieti, ako keby ani neexistoval. Smutná pravda 21.storočia. Telefóny, počítače, internet zapríčinili skutočne veľký zvrat v dejinách. Môžeme sa spojiť s ľuďmi na druhom konci sveta, využívať GPS namiesto papierových máp, pozorovať vesmír alebo len bezcieľne brázdiť virtuálnym svetom s cieľom zabaviť sa. Funkcií majú nespočetne veľa. Pomáhajú nám v mnohých odvetviach, no na druhej strane z nás robia pohodlných, až lenivých ľudí. 

Prvá otázka nejedného turistu po príchode do hotela, či reštaurácie zvykne byť: ,,máte wi-fi?“. Hlavy stále pozerajúce dole, osvetlené jasom všade navôkol. V autobuse, na zastávke, v obchodnom centre,... Napriek mnohých výhodám, byť večne ponorený do virtuálnej reality nemá pozitívne následky na naše fyzické ani psychické zdravie.

Stále populárnejšími sa stávajú ,,unplugged vacations“, teda dovolenky, kde signál nedosiahne alebo tam cielenie nie je. Zámerom týchto destinácií je umožniť digitálny detox a uvoľnenie, keďže reálny svet nám uniká na pozadí, zatiaľ čo my si ,,ťukáme“. Prinášame niekoľko možností, kde takúto očistu dosiahnuť. 

1.Exotika

Keď už sa idete zbaviť tejto drogy, nahraďte ju niečím čo vám vyrazí dych. Ideálnymi sú prenádherné miesta v exotických rajoch, kde na vás spoza každého rohu vyskočí iná krása. V tropických lokalitách si dokonalo vyčistíte hlavu. Stres vo vás, vezme odliv modrastých vôd za horizont, kde sa trbliece zapadajúce slnko, hýriace žiarivými odtieňmi. Oddýchnete si v tieni palmy, a namiesto vyzváňajúcich tónov si vypočujete pesničky prírody. 
Zopár krajín, ponúkajúcich oblasti bez signálu: Thajsko, Malajzia, Kambodža, Filipíny.

2.Hory

Island ponúka prírodnú rezerváciu Hornstrandir, ktorú sa ešte nikto nepokúsil pokryť signálom. Krajina si túto oblasť dôkladne stráži. Pre chytenie operátora musíte vyjsť na ,,telefónnu horu“, z ktorej aj tak nemáte úplnú istotu, že sa dovoláte cielenej linke. Na spojenie tu využívajú vysielačky na rádiové vlny. Hory totiž tvoria dokonalú bariéru pred signálom. Vyraziť môžete napríklad do Kirgizska, kde vás rozľahlé pohoria a údolia dokonalo upokoja. A výhodou je nízka zaľudnenosť.

3.Tma

Za digitálnym detoxom ale nemusíte cestovať až na druhý koniec sveta. Zažiť ho môžete aj na Slovensku. U nás v krajine existuje mnoho hotelov, ktoré neponúkajú wi-fi, televíziu a niektoré ani elektrinu. Pre ešte väčší zážitok si môžete objednať ubytovanie na štýl stredoveku, teda nejakú horskú chatu, kde nielenže nemáte internet a elektrinu, ale ani teplú vodu či splachovací záchod.  Cieľom je zžiť sa s prírodou, ako to bolo v minulosti, môžete relaxovať pri plamienku sivečky. Väčšina z nás si život bez sprchovacieho kúta, práčky, mikrovlnky už ani nevie predstaviť. Občas si ale treba oddýchnuť od technológií.


 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.
Zaujímavosti
Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.
Zaujímavosti
Lufthansa začne znova využívať Airbus A380 od leta 2023 Lufthansa reaktivuje Airbus A380 v reakcii na prudký nárast dopytu zákazníkov a oneskorené dodávky objednaných lietadiel.