Lietadlo vs. námraza

13.11.2019 Zaujímavosti

Obdobie škrabania okien na vašich vozidlách je už za rohom. Odstraňovanie mrazu sa stane rannou rutinou, ktorá je sprevádzaná skrehnutými prstami a plejádou nadávok. Ale zamýšľali ste sa niekedy nad touto problematikou u väčších dopravných prostriedkov? Lietadlá nie sú žiadnou výnimkou, a tieto starosti postihujú aj ich. 

Bezpečnosť je na prvom mieste, a teda s príchodom zimy je v pohotovosti aj špeciálna letisková technika. Jej úloha spočíva v odstraňovaní ľadu, snehu a námrazy, ako náhle teplota klesne pod 3°C. Na pohľad možno námraza pôsobí ako obyčajná banalita, avšak je omnoho nebezpečnejšia ako sa zdá. Ovplyvňuje aerodynamické vlastnosti lietadla, a teda aj samotný let. 

Našťastie existujú spôsoby ako problémom s ľadom predísť. Jeden funguje ako prevencia, nazývaný anti-icing. Ide o kvapalinu, tvoriacu na krídlach lietadla film, ktorý následne zabráni námraze uchytiť sa. Ďalšou možnosťou odmrazovania je de-icing, ktorá sneh či ľad rozpustí za pomoci kvapaliny s teplotou vyše 80°C. Takéto odmrazovanie trvá v priemere 6 minút, teda vôbec nie dlhú dobu. Avšak, komplikácie nastávajú, ak na de-icing čaká viac lietadiel naraz, čo spôsobuje značné zdržania. Predovšetkým pasažieri, ktorých čaká po pristáti nadväzujúci let to môžu považovať za hrozbu.

V prípade, že prestúpiť nestihnete, je odškodnenie veľmi individuálne. Radšej si nechajte podstatne väčší časový rozdiel medzi letmi, aby ste sa nepríjemnostiam vyhli.

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.
Zaujímavosti
Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.
Zaujímavosti
Lufthansa začne znova využívať Airbus A380 od leta 2023 Lufthansa reaktivuje Airbus A380 v reakcii na prudký nárast dopytu zákazníkov a oneskorené dodávky objednaných lietadiel.