,,CopenHill“ – lyžovačka na streche

29.11.2019 Zaujímavosti

Píše sa rok 2019, avšak Dáni žijú ďaleko vpred. Projekt jedinečného charakteru má svoje zázemie priamo v hlavnom meste – Kodaň. Budova spaľovne, ktorá už svojím vzhľadom evokuje futurizmus, sa premenila na multifunkčný objekt. 

Stavba ojedinelej architektúry nesie názov ,,CopenHill“, teda kodanský kopec. Jej špeciálne navrhnutý tvar má svoj význam, a teda, na jej streche projektanti vystavali celoročnú lyžiarsku zjazdovku dlhú 400 metrov, v strede točiacu sa v 180° uhle. Nielenže ide o ekologickú budovu, tvorenú spaľovňou odpadu a elektrárňou, ukrýva v sebe aj zábavnú funkciu vo forme turistického/bežeckého chodníka a čoskoro aj najvyššia umelá lezecká stena či CrossFit centrum a strešný bar.

Elektráreň je tak čistá, že sa dokázala pretransformovať na vyhľadávané miesto pre trávenie chvíľ a socializáciu obyvateľov. O mesto je príkladne postarané a niet divu, že dokázali vytvoriť na prvý pohľad možno nekombinovateľnú symbiózu, kde spokojní sú ľudia aj životné prostredie.

Štruktúru budovy tvoria hliníkové panely naukladané na seba v štýle tehiel. Šikmý tvar stavby spôsobili náročky usporiadané vnútorné prístroje od najmenšieho po najväčší. Vďaka tomu sa môžu lyžiari vyblázniť v krajine nížin.

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.
Zaujímavosti
Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.
Zaujímavosti
Lufthansa začne znova využívať Airbus A380 od leta 2023 Lufthansa reaktivuje Airbus A380 v reakcii na prudký nárast dopytu zákazníkov a oneskorené dodávky objednaných lietadiel.