Nové najhlbšie miesto na súši

17.12.2019 Zaujímavosti

Mŕtve more, ako je o ňom známe, je najslanšie a najnižšie položené jazero na Zemi. Delia sa o neho Izrael, Jordánsko a Palestína. Aj napriek jeho názvu, je tam dostatočne živo, keďže sa z neho stalo turistami vyhľadávané miesto. Meno sa odvíja od faktu, že až na zopár druhov baktérii v ňom nič nežije a jeho okolie je púštne, no hornaté.

Poznajú ho po celom svete, nielen kvôli 9-krát väčšej slanosti ako majú moria, ale pre jeho jedinečné liečivé účinky. Donedávna sa považovalo pobrežie Mŕtveho mora za najnižšie položené miesto na súši. Jeho 413 metrov pod morom bolo po novom pokorené Antarktídou. 

Pevnina, navonok tvorená z večného ľadu odhalila svoje tajomstvá. Keďže biela vrstva obsahuje množstvo zálivov a ostrovov, bolo viac než pravdepodobné, že sa tak skrývajú zaujímavé objavy. Najnovšie radarové merania prezradili, že na najjužnejšom kontinente sa nachádza najhlbšie miesto na pevnine. Ide o roklinu pod Denmanovým ľadovcom, dosahujúcu hĺbku 3 500 metrov pod úroveň mora.

Doteraz sa ich hĺbka nedala jednoznačne určiť, vzhľadom na odrážajúci sa signál od stien ľadovcových kráterov. Takéto skreslenie bolo vďaka najnovším technológiám odstránené. Východné pobrežie Antarktídy sa teda stalo domovom nového najhlbšieho miesta na pevnine.

Celkovo najhlbším miestom na svete sa uvádza Mariánska priekopa v Tichom oceáne. Leží v hĺbke 10 994 metrov pod hladinou a ide o dno hlbočiny Challenger. 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.
Zaujímavosti
Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.
Zaujímavosti
Lufthansa začne znova využívať Airbus A380 od leta 2023 Lufthansa reaktivuje Airbus A380 v reakcii na prudký nárast dopytu zákazníkov a oneskorené dodávky objednaných lietadiel.