Mŕtve more, ako je o ňom známe, je najslanšie a najnižšie položené jazero na Zemi. Delia sa o neho Izrael, Jordánsko a Palestína. Aj napriek jeho názvu, je tam dostatočne živo, keďže sa z neho stalo turistami vyhľadávané miesto. Meno sa odvíja od faktu, že až na zopár druhov baktérii v ňom nič nežije a jeho okolie je púštne, no hornaté.
Poznajú ho po celom svete, nielen kvôli 9-krát väčšej slanosti ako majú moria, ale pre jeho jedinečné liečivé účinky. Donedávna sa považovalo pobrežie Mŕtveho mora za najnižšie položené miesto na súši. Jeho 413 metrov pod morom bolo po novom pokorené Antarktídou.
Pevnina, navonok tvorená z večného ľadu odhalila svoje tajomstvá. Keďže biela vrstva obsahuje množstvo zálivov a ostrovov, bolo viac než pravdepodobné, že sa tak skrývajú zaujímavé objavy. Najnovšie radarové merania prezradili, že na najjužnejšom kontinente sa nachádza najhlbšie miesto na pevnine. Ide o roklinu pod Denmanovým ľadovcom, dosahujúcu hĺbku 3 500 metrov pod úroveň mora.
Doteraz sa ich hĺbka nedala jednoznačne určiť, vzhľadom na odrážajúci sa signál od stien ľadovcových kráterov. Takéto skreslenie bolo vďaka najnovším technológiám odstránené. Východné pobrežie Antarktídy sa teda stalo domovom nového najhlbšieho miesta na pevnine.
Celkovo najhlbším miestom na svete sa uvádza Mariánska priekopa v Tichom oceáne. Leží v hĺbke 10 994 metrov pod hladinou a ide o dno hlbočiny Challenger.