Nové najhlbšie miesto na súši

17.12.2019 Zaujímavosti

Mŕtve more, ako je o ňom známe, je najslanšie a najnižšie položené jazero na Zemi. Delia sa o neho Izrael, Jordánsko a Palestína. Aj napriek jeho názvu, je tam dostatočne živo, keďže sa z neho stalo turistami vyhľadávané miesto. Meno sa odvíja od faktu, že až na zopár druhov baktérii v ňom nič nežije a jeho okolie je púštne, no hornaté.

Poznajú ho po celom svete, nielen kvôli 9-krát väčšej slanosti ako majú moria, ale pre jeho jedinečné liečivé účinky. Donedávna sa považovalo pobrežie Mŕtveho mora za najnižšie položené miesto na súši. Jeho 413 metrov pod morom bolo po novom pokorené Antarktídou. 

Pevnina, navonok tvorená z večného ľadu odhalila svoje tajomstvá. Keďže biela vrstva obsahuje množstvo zálivov a ostrovov, bolo viac než pravdepodobné, že sa tak skrývajú zaujímavé objavy. Najnovšie radarové merania prezradili, že na najjužnejšom kontinente sa nachádza najhlbšie miesto na pevnine. Ide o roklinu pod Denmanovým ľadovcom, dosahujúcu hĺbku 3 500 metrov pod úroveň mora.

Doteraz sa ich hĺbka nedala jednoznačne určiť, vzhľadom na odrážajúci sa signál od stien ľadovcových kráterov. Takéto skreslenie bolo vďaka najnovším technológiám odstránené. Východné pobrežie Antarktídy sa teda stalo domovom nového najhlbšieho miesta na pevnine.

Celkovo najhlbším miestom na svete sa uvádza Mariánska priekopa v Tichom oceáne. Leží v hĺbke 10 994 metrov pod hladinou a ide o dno hlbočiny Challenger. 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa prevezme 41-percentný podiel v ITA Airways Skupina Lufthansa sa dohodla s talianskym ministerstvom hospodárstva a financií na získaní 41-percentného podielu v talianskom národnom prepravcovi ITA Airways za 325 miliónov eur, oznámila vo štvrtok nemecká spoločnosť.
Zaujímavosti
RYANAIR OBJEDNÁVA 300 LIETADIEL BOEING 737-MAX-10 V HODNOTE 40 miliárd USD Ryanair Holdings objednal 300 nových lietadiel Boeing 737-MAX-10 (150 pevných a 150 opcií) s dodaním v rokoch 2027 až 2033. Po dokončení a s výhradou uplatnenia všetkých opcií je táto transakcia ocenená nad 40 miliárd USD pri súčasných katalógových cenách a je to najväčšia objednávka, akú kedy írska spoločnosť zadala na tovar vyrobený v USA. Vzhľadom na veľkosť a rozsah transakcie bude podliehať schváleniu akcionármi na valnom zhromaždení Ryanairu 14. septembra.
Tipy na cestu
Leteckú linku Piešťany – Tel Aviv využijú aj cestujúci zo Slovenska Rušný nočný život, pestré gastronomické zážitky, piesočné pláže Tel Avivu. To všetko majú cestujúci zo Slovenska na dosah vďaka novému leteckému spojeniu z letiska Piešťany. Môžu sa vybrať za kozmopolitnou kultúrou ekonomického a technologického centra Izraela aj za pamiatkami v Jeruzaleme či Betleheme.