Nová krajina

17.01.2020 Zaujímavosti

Autonómny región, ktorý je súčasťou Papuy-Novej Guiney dosiahol nezávislosť. V takmer jednohlasnom referende rozhodli voliči o svojej samospráve. Oficiálne zdroje hovoria až o 98-percentnom súhlase.

Obyvatelia Bougainville sa radujú zo získanej samostatnosti. Referendum predstavovalo významnú úlohu v otázkach ohľadom mieru, dejinách a celkovej budúcnosti regiónu. Drvivá väčšina, číslom 176 928 ľudí, hlasovala za oddelenie. Napriek jednoznačnému výsledku, rozhodnutie ešte nie je úplne právoplatné. 

Ostáva už len na papuánskom parlamente, aby vzniesli rozhodnutie. Avšak, nie je všetko tak jednoduché, vzhľadom na existujúcu opozíciu, ktorá s tým nesúhlasí. Takmer dve dekády trvalo, kým sa uskutočnilo referendum, ktoré bolo súčasťou mierovej zmluvy z roku 2001. Táto zmluva ukončila občiansku vojnu, ktorá zmietala krajinu a vyžiadala si tisíce obetí.

Referendum trvalo dva týždne a obyvateľom prinieslo znova úsmev na tvári.
 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.
Zaujímavosti
Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.
Zaujímavosti
Lufthansa začne znova využívať Airbus A380 od leta 2023 Lufthansa reaktivuje Airbus A380 v reakcii na prudký nárast dopytu zákazníkov a oneskorené dodávky objednaných lietadiel.