Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť

12.08.2022 Zaujímavosti

Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.

Sadzba novej dane je 3 900 HUF (cca 10 eur). Daň za let je 3 900 HUF na cestujúceho, ktorá sa účtuje z karty.

Ako sme informovali, Ryanair v stredu vyzval maďarskú vládu, aby stiahla dodatočnú daň zo zisku uvalenú na letecké spoločnosti, ktorej zavedenie je podľa nich „viac než hlúpe“.

„Táto neoprávnená daň bude mať škodlivý vplyv na letectvo (ktoré už za posledné dva roky generovalo veľké straty), maďarský cestovný ruch a hospodárstvo. Táto zle načasovaná a neuvážená daň, ktorá nevysvetliteľne prirovnáva stratový letecký priemysel k vysoko ziskovým ropným a energetickým spoločnostiam, okamžite urobila Maďarsko nekonkurencieschopným a menej atraktívne pre letecké spoločnosti a turistov,“ uviedla írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair.

Daň je 3 900 HUF na cestujúceho, ak cestujúci cestujú na územie Európskej únie, ako aj do Albánska, Andorry, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Islandu, Kosova, Lichtenštajnska, Moldavska, Monaka, Čiernej Hory, Veľkej Británie, Nórsko, San Maríno, Švajčiarsko, cestujú do Srbska či na Ukrajinu. Sadzba dane je 9 750 HUF na cestujúceho do iných krajín.

 

Írske aerolinky tak v reakcii na novú daň prestanú z Budapešti lietať do týchto destinácií:

  • Bordeaux
  • Bournemouth
  • Kolín nad Rýnom
  • Kaunas
  • Krakov
  • Lappeenranta
  • Riga
  • Turín

Letecká spoločnosť aj po zrušení ôsmich liniek bude z Budapešti lietať do viac ako 50 miest.

Zdroj: Telex.hu

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
BRÁNAMI LETISKA KOŠICE PREŠLO V ROKU 2022 UŽ 500 000 CESTUJÚCICH Letisko Košice dosiahlo obrovský úspech a po dvoch rokov pandémie sa počtom prepravených cestujúcich priblížilo k svojmu najsilnejšiemu roku 2019. V stredu 23. novembra totiž prešla bránami letiska jubilejná 500 000. cestujúca v roku 2022.
Tipy na cestu
Spojené Arabské Emiráty oznamujú zrušenie všetkých obmedzení a preventívnych opatrení Po takmer dva a pol rokoch prísnych pravidiel a preventívnych opatrení týkajúcich sa Covid-19 vláda Spojených arabských emirátov oznámila zrušenie všetkých obmedzení, ktoré zaviedla s cieľom udržať krajinu a jej obyvateľov v bezpečí počas pandémie.  
Tipy na cestu
Qatar Airways túto zimu zvýši frekvenciu letov do viac ako 150 svetových destinácií Spoločnosť Qatar Airways je pripravená ďalej posilňovať svoju rastúcu sieť so zvýšenými frekvenciami letov do viacerých obľúbených destinácií po celom svete, aby uspokojila dopyt po cestovaní počas vrcholnej zimnej dovolenkovej sezóny.