Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť

12.08.2022 Zaujímavosti

Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.

Sadzba novej dane je 3 900 HUF (cca 10 eur). Daň za let je 3 900 HUF na cestujúceho, ktorá sa účtuje z karty.

Ako sme informovali, Ryanair v stredu vyzval maďarskú vládu, aby stiahla dodatočnú daň zo zisku uvalenú na letecké spoločnosti, ktorej zavedenie je podľa nich „viac než hlúpe“.

„Táto neoprávnená daň bude mať škodlivý vplyv na letectvo (ktoré už za posledné dva roky generovalo veľké straty), maďarský cestovný ruch a hospodárstvo. Táto zle načasovaná a neuvážená daň, ktorá nevysvetliteľne prirovnáva stratový letecký priemysel k vysoko ziskovým ropným a energetickým spoločnostiam, okamžite urobila Maďarsko nekonkurencieschopným a menej atraktívne pre letecké spoločnosti a turistov,“ uviedla írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair.

Daň je 3 900 HUF na cestujúceho, ak cestujúci cestujú na územie Európskej únie, ako aj do Albánska, Andorry, Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Islandu, Kosova, Lichtenštajnska, Moldavska, Monaka, Čiernej Hory, Veľkej Británie, Nórsko, San Maríno, Švajčiarsko, cestujú do Srbska či na Ukrajinu. Sadzba dane je 9 750 HUF na cestujúceho do iných krajín.

 

Írske aerolinky tak v reakcii na novú daň prestanú z Budapešti lietať do týchto destinácií:

  • Bordeaux
  • Bournemouth
  • Kolín nad Rýnom
  • Kaunas
  • Krakov
  • Lappeenranta
  • Riga
  • Turín

Letecká spoločnosť aj po zrušení ôsmich liniek bude z Budapešti lietať do viac ako 50 miest.

Zdroj: Telex.hu

Mohlo by Vas zaujímať
Tipy na cestu
Ryanair rozširuje ponuku z Viedne: Osem nových destinácií v zimnom letovom poriadku Ryanair má v úmysle ďalej rozširovať svoju pozíciu v Rakúsku „rekordným zimným letovým poriadkom“, vysvetlil generálny riaditeľ Ryanairu Michael O Leary na tlačovej konferencii vo Viedni. Nízkonákladová letecká spoločnosť tak rozširuje svoju sieť liniek o 8 nových destinácií na celkovo 70 liniek. Novinkou sú Brémy (Nemecko), Kodaň (Dánsko), Helsinki (Fínsko), Manchester (Veľká Británia), Sibiu (Rumunsko), Tuzla (Bosna a Hercegovina), ako aj Janov a Benátky (Taliansko).
Tipy na cestu
Nové priame spojenia s Wizz Air na Madeiru z Budapešti a Viedne Wizz Air od 3. decembra 2022 spustí priame spojenie z Viedne do Funchalu na Madeire. Na portugalský ostrov bude lietať vo frekvencii raz týždenne.   Zaletieť na Madeiru si môžete aj vďaka novej linke spoločnosti Wizzair, ktorá bude v prevádzke od 30. októbra 2022 dvakrát týždenne aj z Budapešti.
Zaujímavosti
TRIPEX AKO PARTNER NA CESTÁCH PRE MFK RUŽOMBEROK V EURÓPSKEJ LIGE Naša cestovná agentúra má naozaj široký záber, o tom svedčí aj spolupráca s rôznymi športovými kultúrnymi inštitúciami pri zabezpečení ich ciest. Počas letného obdobia za zmienku stojí spoluúčasť Tripexu na cestách pre MFK RUŽOMBEROK v Európskej konferenčnej lige. Udialo sa tak už po niekoľký krát a tripex bol pri tom aj minulé roky (Bergen, Liverpool, Sofia, Ženeva).