Prekvapivú správu oznámil prostredníctvom sociálnej siete hovorca LOT Polish Airlines Krzysztof Moczulski. Dreamliner z Newarku (USA) do Varšavy prešiel celú trasu rýchlejšie, ako sa očakávalo. Lietadlo dosiahlo rýchlosť 1 230 km/h a do cieľa dorazil v rekordnom čase.
Let z Newarku (USA) do Varšavy trval necelých sedem hodín. To znamená, že LOT Polish Airlines dreamliner dorazil do cieľa o hodinu skôr. „6h 55min – počas tejto doby letel LOT PL Airlines Dreamliner z letiska EWR airport na letisko ChopinAirport. Po vstupe do prúdu triskového vetra dosiahol rýchlosť až 665 kts (1 230 km/h) a do Varšavy dorazil hodinu pred plánovaným časom. Uviedol hovorca LOT Krzysztof Moczulski.
Jet streamy sú veľmi silné vetry, ktoré fúkajú vo vysokých nadmorských výškach nad južnou a severnou pologuľou. Sú dôležité najmä v prípade najrušnejšej transatlantickej leteckej trasy. Letecké spoločnosti sa snažia využiť tieto prúdy na svoje účely – obchádzať ho alebo nasmerovať lietadlá, aby zvýšili svoju rýchlosť vzhľadom na zemský povrch. Hnacou silou prúdu je rozdiel medzi horúcou tropickou oblasťou a studenou polárnou oblasťou.
V roku 2016 vedci z University of Reading zistili, že globálne otepľovanie v dôsledku zdvojnásobenia hladiny oxidu uhličitého v atmosfére by urýchlilo tieto prúdy, ktoré by spomalili lietadlá letiace opačným smerom (z východu na západ). Lety zo západu na východ však budú kratšie.
Zdroj: poland.postsen