Lietadlo LOT Polish Airlines letelo rýchlosťou 1 230 km/h, vletel do prúdu triskového vetra

06.11.2023 Zaujímavosti

Prekvapivú správu oznámil prostredníctvom sociálnej siete hovorca LOT Polish Airlines Krzysztof Moczulski. Dreamliner z Newarku (USA) do Varšavy prešiel celú trasu rýchlejšie, ako sa očakávalo. Lietadlo dosiahlo rýchlosť 1 230 km/h a do cieľa dorazil v rekordnom čase.

Let z Newarku (USA) do Varšavy trval necelých sedem hodín. To znamená, že LOT Polish Airlines dreamliner dorazil do cieľa o hodinu skôr. „6h 55min – počas tejto doby letel LOT PL Airlines Dreamliner z letiska EWR airport na letisko ChopinAirport. Po vstupe do prúdu triskového vetra dosiahol rýchlosť až 665 kts (1 230 km/h) a do Varšavy dorazil hodinu pred plánovaným časom. Uviedol hovorca LOT Krzysztof Moczulski.

 

Jet streamy sú veľmi silné vetry, ktoré fúkajú vo vysokých nadmorských výškach nad južnou a severnou pologuľou. Sú dôležité najmä v prípade najrušnejšej transatlantickej leteckej trasy. Letecké spoločnosti sa snažia využiť tieto prúdy na svoje účely – obchádzať ho alebo nasmerovať lietadlá, aby zvýšili svoju rýchlosť vzhľadom na zemský povrch. Hnacou silou prúdu je rozdiel medzi horúcou tropickou oblasťou a studenou polárnou oblasťou.

 

V roku 2016 vedci z University of Reading zistili, že globálne otepľovanie v dôsledku zdvojnásobenia hladiny oxidu uhličitého v atmosfére by urýchlilo tieto prúdy, ktoré by spomalili lietadlá letiace opačným smerom (z východu na západ). Lety zo západu na východ však budú kratšie.

 

Zdroj: poland.postsen

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa rozširuje zelené tarify na medzinárodné trasy Skupina Lufthansa od 30. novembra ponúka test svojich zelených cien na 12 diaľkových letoch, na ktorých sa zúčastnia Lufthansa, Austrian Airlines, Brussels Airlines a SWISS. Skupina tiež ponúka zelené cestovné pre trasy s prestupmi.
Zaujímavosti
Pozitívny tretí štvrťrok pre KLM V treťom štvrťroku 2023 KLM vygenerovala prevádzkový zisk vo výške 539 miliónov eur pri obrate 3,425 miliardy eur. V porovnaní s údajmi z minulého roka to predstavuje nárast. Hoci celkový počet letov prevádzkovaných na celom svete ešte nedosiahol úroveň pred pandémiou Covid, ľudia stále majú záujem cestovať lietadlom.
Zaujímavosti
Skupina Lufthansa dosiahlo rekordné leto s upraveným EBIT vo výške 1,5 miliardy EUR v treťom štvrťroku a očakáva pokračujúci silný dopyt po leteckej doprave Celkové výnosy skupiny vzrástli o 8 percent z úrovne predchádzajúceho roka na 10,3 miliardy EUR (predchádzajúci rok: 9,5 miliardy EUR). Vďaka tomu bol tretí štvrťrok z hľadiska výnosov najsilnejším štvrťrokom skupiny Lufthansa v jej histórii.