Letisko Košice hlási ďalší rekord: najúspešnejšia letná sezóna v histórii

13.11.2023 Zaujímavosti

Letisko Košice naďalej patrí medzi európsku špičku pokiaľ ide o tempo zotavenia sa po pandémii COVID-19. Podľa údajov asociácie ACI Europe sú európske letiská v priemere 3 % pod úrovňou roka 2019 v ukazovateli počtu vybavených cestujúcich. Letiskom Košice však za prvých desať mesiacov tohto roka prešlo až o 10 % viac cestujúcich ako tomu bolo v predpandemickom roku 2019.

Veľký podiel má na tom najúspešnejšia charterová sezóna v histórii košického letiska. Na dovolenkových letoch v období máj – október bolo spolu vybavených 191 407 cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 18 % a oproti roku 2019 ide o nárast o 6 %. Najžiadanejšou destináciou bola s veľkým náskokom turecká Antalya, za ktorou nasledovali cyperská Larnaca, egyptská Hurghada, grécky Rodos a bulharský Burgas. Spolu na všetkých letoch bolo počas obdobia január – október 2023 vybavených 559 282 cestujúcich, čo je o 15 % viac ako vlani a o 10 % viac ako za rovnaké obdobie roka 2019. Počas tohtoročného októbra prešlo letiskom 41 327 cestujúcich – o 10 % viac ako vlani a o 15 % viac ako v roku 2019.

 

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Thomas Dworschak: „Chcem sa srdečne poďakovať za spoluprácu všetkým našim partnerom z cestovných kancelárií, ako aj všetkým cestujúcim za to, že si za miesto svojho odletu na dovolenku vybrali letisko Košice. V neposlednom rade patrí veľká vďaka nášmu šikovnému tímu zamestnancov, ktorí prevádzkovo mimoriadne náročnú sezónu zvládli na jednotku. Rekordné čísla nás veľmi tešia, sú však aj záväzkom k pokračovaniu na našej ceste k neustálemu zlepšovaniu našich služieb i k zvyšovaniu leteckej dostupnosti celého východného Slovenska.“

 

keď letná charterová sezóna sa v októbri skončila, za slnečným počasím na krásnych plážach sa dá z Košíc lietať aj naďalej, a to napríklad do Dubaja, či Miami na palube LOT Polish Airlines, alebo na Maldivy, či do Bangkoku na palube Austrian Airlines. Od 27. marca 2024 začne do Košíc lietať švajčiarska letecká spoločnosť SWISS, ktorá bude prevádzkovať linku do Zürichu tri krát týždenne. S prestupom v Zürichu budú z Košíc pohodlne dostupné aj destinácie ako Singapur, Šanghaj, Sao Paulo, či Johannesburg.

 

Zdroj: Kosice International Airport

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa rozširuje zelené tarify na medzinárodné trasy Skupina Lufthansa od 30. novembra ponúka test svojich zelených cien na 12 diaľkových letoch, na ktorých sa zúčastnia Lufthansa, Austrian Airlines, Brussels Airlines a SWISS. Skupina tiež ponúka zelené cestovné pre trasy s prestupmi.
Zaujímavosti
Pozitívny tretí štvrťrok pre KLM V treťom štvrťroku 2023 KLM vygenerovala prevádzkový zisk vo výške 539 miliónov eur pri obrate 3,425 miliardy eur. V porovnaní s údajmi z minulého roka to predstavuje nárast. Hoci celkový počet letov prevádzkovaných na celom svete ešte nedosiahol úroveň pred pandémiou Covid, ľudia stále majú záujem cestovať lietadlom.
Zaujímavosti
Skupina Lufthansa dosiahlo rekordné leto s upraveným EBIT vo výške 1,5 miliardy EUR v treťom štvrťroku a očakáva pokračujúci silný dopyt po leteckej doprave Celkové výnosy skupiny vzrástli o 8 percent z úrovne predchádzajúceho roka na 10,3 miliardy EUR (predchádzajúci rok: 9,5 miliardy EUR). Vďaka tomu bol tretí štvrťrok z hľadiska výnosov najsilnejším štvrťrokom skupiny Lufthansa v jej histórii.