Skupina Lufthansa dosiahlo rekordné leto s upraveným EBIT vo výške 1,5 miliardy EUR v treťom štvrťroku a očakáva pokračujúci silný dopyt po leteckej doprave

20.11.2023 Zaujímavosti

Celkové výnosy skupiny vzrástli o 8 percent z úrovne predchádzajúceho roka na 10,3 miliardy EUR (predchádzajúci rok: 9,5 miliardy EUR). Vďaka tomu bol tretí štvrťrok z hľadiska výnosov najsilnejším štvrťrokom skupiny Lufthansa v jej histórii.

Carsten Spohr, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Deutsche Lufthansa AG, uviedol:

"Radi by sme sa poďakovali našim zákazníkom a zamestnancom Lufthansa Group za rekordné leto: S najvyššími tržbami a ziskom, aké kedy boli dosiahnuté za jedno leto - vrátane prevádzkového zisku 1,5 miliardy eur len v treťom štvrťroku. Všetky letecké spoločnosti v našom Group a Lufthansa Technik k tomu prispeli dvojcifernými ziskovými maržami. Zároveň sa spokojnosť zamestnancov v našej spoločnosti výrazne zlepšila na predkrízovú rekordnú úroveň. Všetkým sa nám vypláca, že sme spojili naše úspešné multi -stratégia leteckých spoločností a viacerých uzlov s posilnením segmentu privátneho cestovania, nastavením správneho strategického smeru. Aj napriek pretrvávajúcim náročným podmienkam sme výrazne zlepšili prevádzkovú stabilitu a pravidelnosť. Tento trend je základom pre splnenie našich prémiových a kvalitatívnych štandardov a tých našich zákazníkov v budúcnosti opäť ešte efektívnejšie. Aj keď geopolitická situácia zostáva náročná, náš rezervačný výhľad nám dáva dôvod byť pozitívny – nielen pre veľmi dobrý výsledok skupiny v tomto roku, ale aj po ňom.

Skupina Lufthansa vygenerovala v treťom štvrťroku prevádzkový výsledok vo výške 1,5 miliardy EUR, čo je druhý najlepší štvrťročný výsledok vo svojej histórii a 31-percentné zlepšenie v porovnaní s upraveným EBIT vo výške 1,1 miliardy EUR z obdobia predchádzajúceho roka. Upravená EBIT marža za tretí štvrťrok predstavovala 14,3 percenta (predchádzajúci rok: 11,8 percenta). Čistý zisk za toto obdobie výrazne vzrástol na 1,2 miliardy EUR (minulý rok: 809 miliónov EUR).

 

Všetky osobné letecké spoločnosti skupiny Lufthansa medziročne výrazne zvýšili svoje výsledky za tretí štvrťrok. Ich kombinovaný upravený EBIT za dané obdobie dosiahol 1,4 miliardy EUR, čo predstavuje 91-percentné zlepšenie v porovnaní s obdobím predchádzajúceho roka (predchádzajúci rok: 709 miliónov EUR).

 

Tento nárast možno pripísať predovšetkým kombinácii silného dopytu, vyššej ponúkanej kapacity a pretrvávajúcich vysokých výnosov. Na úrovni 25 percent nad úrovňou z tretieho štvrťroka 2019 dosiahli výnosy nové rekordné maximum. Dopyt po rekreačnom cestovaní zostal silný aj v treťom štvrťroku, najmä v prémiovom segmente.

 

Napriek rastúcim nákladom v dôsledku inflácie, najmä v oblasti poplatkov, personálu a údržby, boli jednotkové náklady v treťom štvrťroku 0,9 percenta pod úrovňou predchádzajúceho roka. V porovnaní s druhým štvrťrokom tohto roka išlo o výrazné zlepšenie, podporené prísnym riadením nákladov v spojení s rozšírením letového programu. Za prvých deväť mesiacov boli jednotkové náklady o 2,4 percenta vyššie ako v predchádzajúcom roku.

 

Celková kapacita osobných leteckých spoločností skupiny v treťom štvrťroku vzrástla o 13 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom a dosiahla 88 percent úrovne pred krízou v roku 2019. Viac ako 86 percent všetkých ponúkaných miest bolo predaných. V dôsledku toho zostal faktor vyťaženosti sedadiel za toto obdobie v porovnaní s predchádzajúcim rokom v podstate nezmenený.

 

Výrazne viac zákazníkov sa rozhodlo cestovať na palube jednej z leteckých spoločností skupiny Lufthansa v treťom štvrťroku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Celkovo letecké spoločnosti skupiny v období od júla do septembra privítali viac ako 38 miliónov cestujúcich (predchádzajúci rok: 33 miliónov). Dopyt bol silný vo všetkých dopravných regiónoch a skupina Lufthansa zaznamenala ďalšiu internacionalizáciu svojej zákazníckej základne. V tomto roku viac ako 70 percent všetkých hostí začalo svoju cestu mimo Nemecka.

 

Zdroj: Lufthansa Group

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa rozširuje zelené tarify na medzinárodné trasy Skupina Lufthansa od 30. novembra ponúka test svojich zelených cien na 12 diaľkových letoch, na ktorých sa zúčastnia Lufthansa, Austrian Airlines, Brussels Airlines a SWISS. Skupina tiež ponúka zelené cestovné pre trasy s prestupmi.
Zaujímavosti
Pozitívny tretí štvrťrok pre KLM V treťom štvrťroku 2023 KLM vygenerovala prevádzkový zisk vo výške 539 miliónov eur pri obrate 3,425 miliardy eur. V porovnaní s údajmi z minulého roka to predstavuje nárast. Hoci celkový počet letov prevádzkovaných na celom svete ešte nedosiahol úroveň pred pandémiou Covid, ľudia stále majú záujem cestovať lietadlom.
Zaujímavosti
Letisko Košice hlási ďalší rekord: najúspešnejšia letná sezóna v histórii Letisko Košice naďalej patrí medzi európsku špičku pokiaľ ide o tempo zotavenia sa po pandémii COVID-19. Podľa údajov asociácie ACI Europe sú európske letiská v priemere 3 % pod úrovňou roka 2019 v ukazovateli počtu vybavených cestujúcich. Letiskom Košice však za prvých desať mesiacov tohto roka prešlo až o 10 % viac cestujúcich ako tomu bolo v predpandemickom roku 2019.