Nebeské reštaurácie

18.06.2019 O lietaní

Žalúdok otváracie hodiny nemá, a teda ak si zmyslí, že začne vytvárať škriekajúce zvuky, nič mu nestojí v ceste. Nevadí mu, že sa môžete nachádzať v užších priestoroch niekoľkotonového kolosa v obklopení desiatok ďalších ľudí. Najesť by ste sa mali, aj keď ste vysoko v atmosfére, to sa ale nemusí páčiť vašim peňaženkám. Viac ako z tej výšky pri pohľade von oknom sa vám môže zatočiť hlava z cien v jedálnych lístkoch v lietadlách. 

Lietadlá zvykli niesť prezývku ,,najdrahšie reštaurácie sveta“. Dnes ich hravo porazia gurmánske podniky po celom svete. Klasické aerolinky si do ceny letenky zarátavajú aj jedlo servírované na palubách. Táto položka cenu výrazne ovplyvňuje, preto si ,,nízkonákladovky“ užívajú zvyšujúcu sa popularitu, keďže v nich sa občerstvenie platí samostatne a využitie ponúkaných služieb nie je povinné.

Nízkonákladové spoločnosti, ktoré pokrmy zadarmo neponúkajú, jedlo v bežných aerolíniách takmer celkom vytlačili. V rámci európskych liniek bolo nahradené bagetami, snackmi, vodou, pivom a nealkom, samozrejme, už za poplatky. Pre klasické spoločnosti predstavoval tento ekonomický ťah nebezpečnú konkurenciu.

Istý cestovateľský portál urobil prieskum, v ktorom porovnáva ceny v niekoľkých európskych nízkonákladových leteckých spoločnostiach. Rozdiely vás skutočne prekvapia.

Výsledky prieskumu:

Káva – stálica v každom podniku, bufete aj domácnosti. Nesmie chýbať v žiadnom zariadení, podávajúcom pokrmy a tekutiny. Táto čierna zmes sa cenovo pohybuje približne rovnako na každej palube od 2,50 – 3,00 EUR. 

S nelakom je to už diametrálne odlišnejšie. Pol litra vody najlacnejšie dostanete za 2,50 EUR v EasyJet, TUIfly, Wizzair a SunEpress. Spoločnosť Air Baltic pýta rovnakú sumu, ale za menší objem flaše, a to 0,33 l. Za sladké nápoje zaplatíte skutočne premrštené ceny. Litrová kola získala cenovku pri TUIfly cca 6 EUR, a RynaAir a Eurowings požadujú až 10 EUR. 

Na druhej strane, plechovku piva môžeme považovať za výhodnejšiu kúpu. Za 0,33 l zaplatíte najviac 5 EUR. No nájdete aj lacnejšie, okolo 3 EUR. 

Balené snacky sú naozaj predražené, za 100 gramov zaplatíte aj 7 EUR. Čokolády tiež nie sú výnimkou, za nich si pýtajú do výšky 6 EUR. 

Výskum uviedol výsledky najvýhodnejších a najmenej výhodných nízkonákladoviek. Do prvej kategórie zaradil nemecký TUIfly a Eurowings. K drahým patria EasyJet a RyanAir.
 

Mohlo by Vas zaujímať
O lietaní
Pred vstupom do USA a Írska je potrebný negatívny test USA Na základe opatrenia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sú od 26. januára 2021 všetky osoby pred nástupom na palubu lietadla smerujúceho do USA povinné mať negatívny PCR alebo antigénový test (nie protilatkový - antibody test) na COVID-19, ktorý nie je starší ako 3 dni (72 hod.) pred nástupom na palubu lietadla. Každý pasažier je povinný mať pri sebe listinnú alebo elektronickú verziu výsledku takéhoto testovania, ktorým sa preukáže na letisku.
O lietaní
Zmeny vstupov do Spojeného kráľovstva od 1. Januára 2021 Brexit so sebou prináša aj zmeny v cestovaní. Z pohľadu slovenských občanov je potrebné rozlišovať medzi tými, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva do 31. decembra 2020 a tými, ktorí prídu od 1. januára 2021.
Top
Šťastný nový rok 2021! Rok 2020 je za nami a my môžeme smelo vykročiť do roku 2021.