Nebeské reštaurácie

18.06.2019 O lietaní

Žalúdok otváracie hodiny nemá, a teda ak si zmyslí, že začne vytvárať škriekajúce zvuky, nič mu nestojí v ceste. Nevadí mu, že sa môžete nachádzať v užších priestoroch niekoľkotonového kolosa v obklopení desiatok ďalších ľudí. Najesť by ste sa mali, aj keď ste vysoko v atmosfére, to sa ale nemusí páčiť vašim peňaženkám. Viac ako z tej výšky pri pohľade von oknom sa vám môže zatočiť hlava z cien v jedálnych lístkoch v lietadlách. 

Lietadlá zvykli niesť prezývku ,,najdrahšie reštaurácie sveta“. Dnes ich hravo porazia gurmánske podniky po celom svete. Klasické aerolinky si do ceny letenky zarátavajú aj jedlo servírované na palubách. Táto položka cenu výrazne ovplyvňuje, preto si ,,nízkonákladovky“ užívajú zvyšujúcu sa popularitu, keďže v nich sa občerstvenie platí samostatne a využitie ponúkaných služieb nie je povinné.

Nízkonákladové spoločnosti, ktoré pokrmy zadarmo neponúkajú, jedlo v bežných aerolíniách takmer celkom vytlačili. V rámci európskych liniek bolo nahradené bagetami, snackmi, vodou, pivom a nealkom, samozrejme, už za poplatky. Pre klasické spoločnosti predstavoval tento ekonomický ťah nebezpečnú konkurenciu.

Istý cestovateľský portál urobil prieskum, v ktorom porovnáva ceny v niekoľkých európskych nízkonákladových leteckých spoločnostiach. Rozdiely vás skutočne prekvapia.

Výsledky prieskumu:

Káva – stálica v každom podniku, bufete aj domácnosti. Nesmie chýbať v žiadnom zariadení, podávajúcom pokrmy a tekutiny. Táto čierna zmes sa cenovo pohybuje približne rovnako na každej palube od 2,50 – 3,00 EUR. 

S nelakom je to už diametrálne odlišnejšie. Pol litra vody najlacnejšie dostanete za 2,50 EUR v EasyJet, TUIfly, Wizzair a SunEpress. Spoločnosť Air Baltic pýta rovnakú sumu, ale za menší objem flaše, a to 0,33 l. Za sladké nápoje zaplatíte skutočne premrštené ceny. Litrová kola získala cenovku pri TUIfly cca 6 EUR, a RynaAir a Eurowings požadujú až 10 EUR. 

Na druhej strane, plechovku piva môžeme považovať za výhodnejšiu kúpu. Za 0,33 l zaplatíte najviac 5 EUR. No nájdete aj lacnejšie, okolo 3 EUR. 

Balené snacky sú naozaj predražené, za 100 gramov zaplatíte aj 7 EUR. Čokolády tiež nie sú výnimkou, za nich si pýtajú do výšky 6 EUR. 

Výskum uviedol výsledky najvýhodnejších a najmenej výhodných nízkonákladoviek. Do prvej kategórie zaradil nemecký TUIfly a Eurowings. K drahým patria EasyJet a RyanAir.
 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa uvádza prvé lety s novými kabínami Allegris Lufthansa má na budúci mesiac uviesť na trh svoju novú kabínu biznis triedy Allegris na letoch medzi Nemeckom a Kanadou.
Zaujímavosti
Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu Letisko Košice má naozaj mimoriadne veľký dôvod na radosť. V týchto dňoch oslavuje sté výročie prvého komerčného letu do Košíc. Pri tejto príležitosti dnes pristál v Košiciach špeciálny let Českých aerolínií z Prahy. Lietadlo privítala slávnostná vodná brána, o ktorú sa postaral tím Hasičskej a záchrannej služby Letiska Košice.
Zaujímavosti
Letisko Košice preplo do letného režimu Tak ako všetky letiská na svete, aj letisko Košice v poslednú marcovú nedeľu uviedlo do platnosti letný letový poriadok. Pre východné Slovensko to znamená výrazné zlepšenie spojenia so svetom, a to vďaka príchodu leteckej spoločnosti Swiss International Air Lines a návratu linky Košice – Dublin so spoločnosťou Ryanair.