Závery novej štúdie, vedci zistili, aká je šanca nakazenia sa v lietadle

01.09.2020 O lietaní

Podľa novej štúdie je riziko nákazy koronou počas letu nízke.

kabíne lietadla je vzduch mimoriadne čistý, tvorí ho kombinácia 100% čerstvého vzduchu a určitého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza špeciálnym filtrom HEPA. Tento filter sa používa aj v operačných sálach a odstraňuje všetky mikroorganizmy. Tvrdí to David Powell, zdravotnícky expert Medzinárodného združenia leteckých dopravcov IATA (International Aviation Transport Association), ktoré celosvetovo združuje 290 leteckých spoločností.

Po diskusii s leteckými spoločnosťami a odborníkmi z verejného zdravia je evidentné, že došlo len k zopár výnimkám k prenosu na palube. Odborníci sa domnievajú, že dôvodom je umiestenie sedadiel na palube lietadla, tak že sedia za sebounie oproti sebe a vzduch cirkuluje od stropu k podlahe, čím kvapôčky smerujú zhora nadol.

 

Súčasné hygienické opatrenia na letiskách

Na základe útvaru vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR je povinné dodržiavať na všetkých slovenských letiskách hygienické opatrenia.

 

 • povinné je prekrytie horných dýchacích ciest rúškom alebo šálom, či šatkou
 • nosenie rúška počas celej doby na letisku aj na palube lietadla
 • dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska
 • dodržiavanie sociálnych rozostupov aspoň 2 metre pri vybavení na checkine a na bezpečnostnej kontrole
 • Zároveň je cestujúcim po prílete zmeraná telesná teplota. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky

 

Hygienické opatrenia povinné na palubách lietadiel

 • povinné nosenie tvárových rúšok pre cestujúcich aj palubný personál,
 • denná dezinfekcia lietadiel dezinfekčnými prostriedkami, ktoré sa používajú aj v nemocniciach a ich účinok trvá 24 hodín,
 • HEPA filtre – lietadlá sú je vybavené filtračným systémom, ktorý odstraňuje vzduchom prenášané častice a čistí vzduch každé 3-4 minúty,
 • dôkladná hygiena rúk cestujúcich aj personálu,
 • bezkontaktné platby na palube lietadiel,
 • nevytváranie radov – pri nástupe do lietadla a pri čakaní na toaletu nebude možné čakať v rade, ale prichádzať postupne,
 • obmedzenie palubných služieb – servírovanie len balených jedál a nápojov, nedostupnosť palubných časopisov na palube.

 

Autor: Lukas

Zdroj: MDaVSR, Startitup

Mohlo by Vas zaujímať
O lietaní
Bezplatná zmena termínu pri letenkách Czech Airlines Letecká spoločnosť Czech Airlines sa snaží byť čo najflexibilnejšia k cestovným plánom svojich klientov a preto u všetkých existujúcich a nových individuálnych rezerváciách vykonaných do 31. 12. 2020 s dátumom letu až do 31. 3. 2021 umožňuje zmenu termínu zadarmo.
O lietaní
Košice spoja dve nové linky so severným Anglickom Východné Slovensko bude mať od októbra hneď dve spojenia s oblasťou severného Anglicka. Po tom, ako spoločnosť Wizz Air ohlásila reštart linky na letisko Doncaster Sheffield (pondelok a piatok) od 23. októbra, sa o slovo hlási aj Ryanair, najväčšia letecká spoločnosť v Európe.
O lietaní
Flexibilné zmeny cestovných plánov Letecké spoločnosti Austrian Airlines, Lufthansa, SWISS, Air Dolomity a Brussels Airlines sa rozhodli v týchto zložitých časoch uľahčiť cestujúcim plánovanie svojho letu za dovolenkou alebo obchodným stretnutím.