Cestujte bez komplikácií

28.05.2019 Tipy na cestu

Nie každý je fanúšikom cestovania, či už sa jedná o trasu do susedného mesta alebo na kraj sveta. Nejde len o samotné cestovanie, ale aj prípravy na neho niekomu robia problémy. Predstava zbaliť sa do príručnej batožiny na niekoľko dní robí vrásky na čele nejednej dáme. Aj po príchode do cielenej destinácie sa objavia nástrahy rôzneho druhu.
Prinášame vám niekoľko užitočných rád ako si užiť ničím nerušený výlet a vrátiť sa späť domov ľahko ako po masle.

 

Výber letenky

Existuje mnoho stránok s ponukou leteniek. Je všeobecne známe, že to, čo si vyhľadávame je sledované a podľa toho sa nám objavujú reklamy. S letenkami to funguje podobne. Čím intenzívnejšie sa o let zaujímame, tým sa jeho cena postupne zvyšuje. Preto odporúčame pri vyhľadávaní nielen leteniek, ale mnohých iných produktov a služieb, zmeniť prezeranie na inkognito mód. Taktiež najvhodnejší deň na kúpu letenky je utorok, pretože vtedy sú najlacnejšie.

Zakázané veci na palube

Čo sa týka leteckej prepravy, existujú predpisy, podľa ktorých sa cestujúci musia zariadiť. Samozrejme, tieto pravidlá sa môžu líšiť vzhľadom na leteckú spoločnosť. No poväčšine sú tieto pokyny univerzálne.
Niektorí žijú v predstave, že tekutiny sú prísne zakázane. To však nie je úplne pravda. Dovolený objem vôd, šampónov, alkoholu atď, je liter, ale len v 100 ml nádobkách. Ak sa chcete vyhnúť predraženým nápojom v odletovej hale, vezmite si vlastnú prázdnu fľašu, ktorú si po kontrole naplníte. Ľudia, ktorí nevyhnutne potrebujú tekuté lieky počas letu majú prevážanie povolené, ak to oznámia pri bezpečnostných kontrolách. Určite sa vyhnite prenosu ostrých predmetov, kuchynských potrieb na krájanie, príslušenstvu na holenie s odhalenými čepeľami,...

Ako sa zbaliť

Prevažne ženy by si najradšej zbalili celý šatník. To ale zaberie veľa miesta. Ideálnym riešením je vyberať kúsky, ktoré sú medzi sebou ľahko skombinovateľné. Typické skladanie oblečenia sa neodporúča, lepším nápadom je ich rolovať. Stačí pár kusov, vyprať sa predsa dajú a aspoň máte viac priestoru na suveníry alebo iné veci.

Ochrana batožiny

Zaobchádzanie letiskových pracovníkov sa nemusí vždy zhodovať s našou predstavou. Aby ste predišli polámaným kolieskam a potrhanému povrchu, obaľte si kufor do priesvitnej fólie. Takto máte istotu, že sa vo vašich veciach nikto neprehrabával. Mnoho letísk už túto službu ponúka priamo v budove, ale za poplatky. Označenie batožiny ako krehká zabezpečí, že sa umiestni na vrch a bude medzi prvými vyloženými, čo ušetrí more času.

Krádeže

To posledné čo človek na dovolenke chce, je byť okradnutý. Vreckári sú na každom rohu, číhajúci na svoj cieľ, ani neviete ako a prídete o telefón či hodinky. Ponúkame nápad, ako môžete oklamať vy ich. Vezmite si so sebou druhú, falošnú peňaženku naplnenú obyčajnými papierikmi a vložte do zadného vrecka. Tú skutočnú poriadne schovajte na ťažšie dostupné miesto. Kým zistia, že je to podvod, vy budete dávno preč.
Ak už by sa im odcudzenie predsa len podarilo, vždy je dobré mať naskenované doklady v maile. Aspoň nebudete čeliť toľkým komplikáciám.
No klamy sa môžu vyskytnúť aj v situácii na oko nevinnej. Jazykovú bariéru zvyknú využívať v zmenárňach. Ľudia v domnení, že ide o vierohodnú zámenu ostanú často podvedení. Preto si vždy treba vypýtať doklad o vykonanej zámene alebo najistejšie je vyberať hotovosť priamo z bankomatu, ale aj tu si treba poriadne zistiť, či si za výber neúčtujú poplatky.

 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
BRÁNAMI LETISKA KOŠICE PREŠLO V ROKU 2022 UŽ 500 000 CESTUJÚCICH Letisko Košice dosiahlo obrovský úspech a po dvoch rokov pandémie sa počtom prepravených cestujúcich priblížilo k svojmu najsilnejšiemu roku 2019. V stredu 23. novembra totiž prešla bránami letiska jubilejná 500 000. cestujúca v roku 2022.
Tipy na cestu
Spojené Arabské Emiráty oznamujú zrušenie všetkých obmedzení a preventívnych opatrení Po takmer dva a pol rokoch prísnych pravidiel a preventívnych opatrení týkajúcich sa Covid-19 vláda Spojených arabských emirátov oznámila zrušenie všetkých obmedzení, ktoré zaviedla s cieľom udržať krajinu a jej obyvateľov v bezpečí počas pandémie.  
Tipy na cestu
Qatar Airways túto zimu zvýši frekvenciu letov do viac ako 150 svetových destinácií Spoločnosť Qatar Airways je pripravená ďalej posilňovať svoju rastúcu sieť so zvýšenými frekvenciami letov do viacerých obľúbených destinácií po celom svete, aby uspokojila dopyt po cestovaní počas vrcholnej zimnej dovolenkovej sezóny.