Cestujte bez komplikácií

28.05.2019 Tipy na cestu

Nie každý je fanúšikom cestovania, či už sa jedná o trasu do susedného mesta alebo na kraj sveta. Nejde len o samotné cestovanie, ale aj prípravy na neho niekomu robia problémy. Predstava zbaliť sa do príručnej batožiny na niekoľko dní robí vrásky na čele nejednej dáme. Aj po príchode do cielenej destinácie sa objavia nástrahy rôzneho druhu.
Prinášame vám niekoľko užitočných rád ako si užiť ničím nerušený výlet a vrátiť sa späť domov ľahko ako po masle.

 

Výber letenky

Existuje mnoho stránok s ponukou leteniek. Je všeobecne známe, že to, čo si vyhľadávame je sledované a podľa toho sa nám objavujú reklamy. S letenkami to funguje podobne. Čím intenzívnejšie sa o let zaujímame, tým sa jeho cena postupne zvyšuje. Preto odporúčame pri vyhľadávaní nielen leteniek, ale mnohých iných produktov a služieb, zmeniť prezeranie na inkognito mód. Taktiež najvhodnejší deň na kúpu letenky je utorok, pretože vtedy sú najlacnejšie.

Zakázané veci na palube

Čo sa týka leteckej prepravy, existujú predpisy, podľa ktorých sa cestujúci musia zariadiť. Samozrejme, tieto pravidlá sa môžu líšiť vzhľadom na leteckú spoločnosť. No poväčšine sú tieto pokyny univerzálne.
Niektorí žijú v predstave, že tekutiny sú prísne zakázane. To však nie je úplne pravda. Dovolený objem vôd, šampónov, alkoholu atď, je liter, ale len v 100 ml nádobkách. Ak sa chcete vyhnúť predraženým nápojom v odletovej hale, vezmite si vlastnú prázdnu fľašu, ktorú si po kontrole naplníte. Ľudia, ktorí nevyhnutne potrebujú tekuté lieky počas letu majú prevážanie povolené, ak to oznámia pri bezpečnostných kontrolách. Určite sa vyhnite prenosu ostrých predmetov, kuchynských potrieb na krájanie, príslušenstvu na holenie s odhalenými čepeľami,...

Ako sa zbaliť

Prevažne ženy by si najradšej zbalili celý šatník. To ale zaberie veľa miesta. Ideálnym riešením je vyberať kúsky, ktoré sú medzi sebou ľahko skombinovateľné. Typické skladanie oblečenia sa neodporúča, lepším nápadom je ich rolovať. Stačí pár kusov, vyprať sa predsa dajú a aspoň máte viac priestoru na suveníry alebo iné veci.

Ochrana batožiny

Zaobchádzanie letiskových pracovníkov sa nemusí vždy zhodovať s našou predstavou. Aby ste predišli polámaným kolieskam a potrhanému povrchu, obaľte si kufor do priesvitnej fólie. Takto máte istotu, že sa vo vašich veciach nikto neprehrabával. Mnoho letísk už túto službu ponúka priamo v budove, ale za poplatky. Označenie batožiny ako krehká zabezpečí, že sa umiestni na vrch a bude medzi prvými vyloženými, čo ušetrí more času.

Krádeže

To posledné čo človek na dovolenke chce, je byť okradnutý. Vreckári sú na každom rohu, číhajúci na svoj cieľ, ani neviete ako a prídete o telefón či hodinky. Ponúkame nápad, ako môžete oklamať vy ich. Vezmite si so sebou druhú, falošnú peňaženku naplnenú obyčajnými papierikmi a vložte do zadného vrecka. Tú skutočnú poriadne schovajte na ťažšie dostupné miesto. Kým zistia, že je to podvod, vy budete dávno preč.
Ak už by sa im odcudzenie predsa len podarilo, vždy je dobré mať naskenované doklady v maile. Aspoň nebudete čeliť toľkým komplikáciám.
No klamy sa môžu vyskytnúť aj v situácii na oko nevinnej. Jazykovú bariéru zvyknú využívať v zmenárňach. Ľudia v domnení, že ide o vierohodnú zámenu ostanú často podvedení. Preto si vždy treba vypýtať doklad o vykonanej zámene alebo najistejšie je vyberať hotovosť priamo z bankomatu, ale aj tu si treba poriadne zistiť, či si za výber neúčtujú poplatky.

 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.