Dovolenka v Chorvátsku s inou tematikou

30.05.2019 Tipy na cestu

Slovenské more. Stačia tieto dve slová a celá republika si v mysli vybaví Chorvátsko. Juhovýchodný štát Európy na brehu Jadranského mora prekypuje turistami a ich počet každoročne stúpa. Počas sezóny sa tisíce Slovákov rozhodnú vyraziť na oddych práve sem, na pomedzie strednej a južnej Európy. Od slaného teplého a pokojného mora nás delí len približne 8 hodín cesty autom. 

Zmeňte dopravu

Ale čo takto vymeniť štvorkolesové vozidlo za okrídlený kolos? V minulosti bolo cieľom predovšetkým ušetriť, preto si mnoho rodín nabaľovalo hŕby jedla. Dnes je prioritou pohodlie. Netlačiť sa na sedadle s prenosnou chladničkou plnou nátierok, mias a paštét. V poslednom období si úspech získala aj letecká doprava do tejto destinácie. Ide o najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob. V niektorých môže vyvolať obavy, že cena leteniek dosiahne astronomické číslo. Pritom vyjde približne rovnako ako cesta autom. A k tomu ušetrí hodiny času. 

Plitvické jazerá

A keď už zmeniť dopravu, prečo nezmeniť rovno celý stereotyp dovolenky? Samozrejme, väčšina si chce urobiť pohodlie na pláži a plávať či potápať sa v mori. Môžete to skombinovať s turistikou. Plitvické jazerá ohurujú svojou panenskou prírodou, tyrkysovými vodami a bujnými zelenými lesmi. Sú súčasťou najznámejšieho národného parku v Chorvátsku a tvoria terasovitú sústavu sladkovodných jazier prepojených kaskádami a vodopádmi. Dokonca je tento prírodný skvost zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

Vyhraďte si čas

Ak už sa predsa len rozhodnete cestovať autom, ideálne je si na tento národný park vyhradiť dostatok času. Prechádzky v týchto končinách môžu zabrať aj niekoľko hodín, najlepšie je si rezervovať ubytovanie hneď v ich blízkosti alebo sa uvelebiť v neďalekom autokempe. Nachádza sa po ceste k moru, či už sa rozhodnete stráviť tu noc počas cesty tam alebo späť, určite si na toto rozprávkové prostredie šetrite deň aj dva. 

Iná alternatíva

Plitvické jazerá sú veľkým lákadlom a zárobkom pre krajinu. Nie je ničím výnimočným, že aj cestovné agentúry usporadúvajú organizované výlety do tejto oblasti. Keďže sa tento raj nachádza vo vnútrozemí, od kamenistých pláží si pocestujete kus cesty. Výhodou je, že sa nemusíte strachovať, či idete správnym smerom a cestou naberiete sily na nadchádzajúce túry. Vstupy do areálu sú dva a pri každom dostanete aj mapku s vyznačenými cestičkami a mostíkmi. Aj keď čistá modrá voda nabáda okoloidúcich na ponorenie, kúpanie je prísne zakázané.

Fauna a flóra

Tunajšia príroda je dychberúca, o tom niet pochýb. Dokonca sa zaraďuje medzi najzachovalejšie v rámci celého svetadielu. Skrýva veľmi vzácny ekosystém, ku ktorému je znemožnený prístup kvôli jeho ochrane. Tieto priestory sa stali útočiskom pre lúky s orchideami a ľaliami. Okrem rastlinstva obýva toto územie aj živočíšstvo ako aj u nás na Slovensku. Bylinožravce, ryby, raky, taktiež aj nebezpečné predátory, teda medvede, rysy a vlci. Ich lov je prísne zakázaný ako aj kúpanie.
 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
BRÁNAMI LETISKA KOŠICE PREŠLO V ROKU 2022 UŽ 500 000 CESTUJÚCICH Letisko Košice dosiahlo obrovský úspech a po dvoch rokov pandémie sa počtom prepravených cestujúcich priblížilo k svojmu najsilnejšiemu roku 2019. V stredu 23. novembra totiž prešla bránami letiska jubilejná 500 000. cestujúca v roku 2022.
Tipy na cestu
Spojené Arabské Emiráty oznamujú zrušenie všetkých obmedzení a preventívnych opatrení Po takmer dva a pol rokoch prísnych pravidiel a preventívnych opatrení týkajúcich sa Covid-19 vláda Spojených arabských emirátov oznámila zrušenie všetkých obmedzení, ktoré zaviedla s cieľom udržať krajinu a jej obyvateľov v bezpečí počas pandémie.  
Tipy na cestu
Qatar Airways túto zimu zvýši frekvenciu letov do viac ako 150 svetových destinácií Spoločnosť Qatar Airways je pripravená ďalej posilňovať svoju rastúcu sieť so zvýšenými frekvenciami letov do viacerých obľúbených destinácií po celom svete, aby uspokojila dopyt po cestovaní počas vrcholnej zimnej dovolenkovej sezóny.