Dovolenka v Chorvátsku s inou tematikou

30.05.2019 Tipy na cestu

Slovenské more. Stačia tieto dve slová a celá republika si v mysli vybaví Chorvátsko. Juhovýchodný štát Európy na brehu Jadranského mora prekypuje turistami a ich počet každoročne stúpa. Počas sezóny sa tisíce Slovákov rozhodnú vyraziť na oddych práve sem, na pomedzie strednej a južnej Európy. Od slaného teplého a pokojného mora nás delí len približne 8 hodín cesty autom. 

Zmeňte dopravu

Ale čo takto vymeniť štvorkolesové vozidlo za okrídlený kolos? V minulosti bolo cieľom predovšetkým ušetriť, preto si mnoho rodín nabaľovalo hŕby jedla. Dnes je prioritou pohodlie. Netlačiť sa na sedadle s prenosnou chladničkou plnou nátierok, mias a paštét. V poslednom období si úspech získala aj letecká doprava do tejto destinácie. Ide o najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob. V niektorých môže vyvolať obavy, že cena leteniek dosiahne astronomické číslo. Pritom vyjde približne rovnako ako cesta autom. A k tomu ušetrí hodiny času. 

Plitvické jazerá

A keď už zmeniť dopravu, prečo nezmeniť rovno celý stereotyp dovolenky? Samozrejme, väčšina si chce urobiť pohodlie na pláži a plávať či potápať sa v mori. Môžete to skombinovať s turistikou. Plitvické jazerá ohurujú svojou panenskou prírodou, tyrkysovými vodami a bujnými zelenými lesmi. Sú súčasťou najznámejšieho národného parku v Chorvátsku a tvoria terasovitú sústavu sladkovodných jazier prepojených kaskádami a vodopádmi. Dokonca je tento prírodný skvost zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

Vyhraďte si čas

Ak už sa predsa len rozhodnete cestovať autom, ideálne je si na tento národný park vyhradiť dostatok času. Prechádzky v týchto končinách môžu zabrať aj niekoľko hodín, najlepšie je si rezervovať ubytovanie hneď v ich blízkosti alebo sa uvelebiť v neďalekom autokempe. Nachádza sa po ceste k moru, či už sa rozhodnete stráviť tu noc počas cesty tam alebo späť, určite si na toto rozprávkové prostredie šetrite deň aj dva. 

Iná alternatíva

Plitvické jazerá sú veľkým lákadlom a zárobkom pre krajinu. Nie je ničím výnimočným, že aj cestovné agentúry usporadúvajú organizované výlety do tejto oblasti. Keďže sa tento raj nachádza vo vnútrozemí, od kamenistých pláží si pocestujete kus cesty. Výhodou je, že sa nemusíte strachovať, či idete správnym smerom a cestou naberiete sily na nadchádzajúce túry. Vstupy do areálu sú dva a pri každom dostanete aj mapku s vyznačenými cestičkami a mostíkmi. Aj keď čistá modrá voda nabáda okoloidúcich na ponorenie, kúpanie je prísne zakázané.

Fauna a flóra

Tunajšia príroda je dychberúca, o tom niet pochýb. Dokonca sa zaraďuje medzi najzachovalejšie v rámci celého svetadielu. Skrýva veľmi vzácny ekosystém, ku ktorému je znemožnený prístup kvôli jeho ochrane. Tieto priestory sa stali útočiskom pre lúky s orchideami a ľaliami. Okrem rastlinstva obýva toto územie aj živočíšstvo ako aj u nás na Slovensku. Bylinožravce, ryby, raky, taktiež aj nebezpečné predátory, teda medvede, rysy a vlci. Ich lov je prísne zakázaný ako aj kúpanie.
 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.