10 alternatív namiesto mora

25.07.2019 Tipy na cestu

Čas dovoleniek je v plnom prúde a milióny ľudí sa nechávajú unášať prúdmi vlnkastých morí a ovievať poryvmi jemného vánku. Nie každý však vyhľadáva preplnené pláže a pobyty v hoteloch či rezortoch. Na druhej strane je to finančne náročnejšie a minimálne týždeň dovolenky si zamestnanci niekedy nemôžu vybrať. Svet ale ponúka ďalších mnoho možností, ako si užiť leto. A nielen leto, ale hociktorú časť roka, keďže niektoré z týchto miest sa dajú navštíviť hocikedy a sú v blízkosti Slovenska. 

Ak ste už unavení z 10 hodinových ciest autom za ,,slovenským morom“ v Chorvátsku alebo vás proste mainstreamové metropoly a mestá v našom okolí nudia, prinášame desať alternatív na výlety, ktorých vzdialenosť vám z nášho hlavného mesta zaberie hodinku.

Lednice

Na skok od Slovenska, na Morave, leží čarovný zámok ako z rozprávky. Je evidovaný ako jeden z najkrajších v strednej Európe, ležiaci v Lednicko-valtickom areáli. Táto oblasť je skutočne veľká a okrem zámku sa môžete kochať magickými zámockými záhradami, skleníkom, akváriom, či zavítať na sokoliarske predstavenia a prehliadku areálu v koči alebo loďou.

Pálava

Za Lednicami na vás čaká ďalšie zaujímavé miesto. Pálava, chránená oblasť, ktorá disponuje širokou škálou turistických chodníčkov, vrchmi – Pavlovské vrchy, taktiež tu nájdete hrad a pre tých, ktorí predsa len obľubujú schladenie vo vode, môžu okúsiť Věstonickú nádrž. Pálava je známa aj kvôli svojim vinárskym dedinkám a histórii. Nekonečné viniče sa tiahnu za horizont a vytvárajú aleje pozdĺž ciest.

Baťov kanál

Slúžil na zavlažovanie, neskôr ho začala využívať firma Baťa na prepravu. Tento kanál nájdete na rieke Morava, celková dĺžka je 55 kilometrov a ponúka možnosť plaviť sa po ňom. Nástupné miesto je v Skalici, odkiaľ môžete vyraziť na vodu so sprievodcom alebo prenajať si vlastný čln a plaviť sa sami. Je to ideálne spojenie dobrodružstva a osvieženia v horúčave. 

Neziderské jazero

Od Čiech sa presúvame k druhým susedom – do Rakúska. K tomuto miestu sa z Bratislavy dostanete aj cyklochodníkmi, počas ktorých uvidíte krásnu prírodu a zaujímavé miesta. Na ich konci dorazíte k Neusiedler See (Neziderské jazero), ktoré sa môže pýšiť svojím červeno-bielym majákom. Jazero ponúka mnoho atrakcií – jachting, člnkovanie, samozrejme aj kúpanie, či už na pláži alebo v neďalekých kúpaliskách. 

Zámok Schloss Hof

Ďalšia rakúska atrakcia, ktorá priam srší históriou. Mýtický zámok, kedysi patriaci Eugenovi Savojskému a neskôr Márii Terézii, za svojej doby slúžil ako poľovnícke sídlo. Zaujímavým je miestny statok, využívaný na uskladňovanie surovín. Ako prvý zámok, aj tento ponúka krásne bujné záhrady, a v dnešnej dobe disponuje až 240-timi zvieratami, vrátane vzácnejších druhov oviec, pávov, sliepok,...

Jaskyňa Seegrotte

Netradičnou jaskyňou sa môžu pýšiť, znova, Rakúšania. Kedysi bola súčasťou veľkého lomu, ktorý bol zlikvidovaný a explózia následne odštartovala masívne zatopenie týchto priestorov, čo vytvorilo najväčšie európske podzemné jazero – Hinterbrühl. Objavené bolo v 30.rokoch minulého storočia a odvtedy 45-minútovú romantickú plavbu jazerom navštívili milióny ľudí.

Mestečko Pannonhalma

Ďalej na juhu, hodinu cesty od Bratislavy u našich maďarských susedov, môžeme objavovať nádhery mestečka francúzskeho štýlu. Ide síce o skutočne malú oblasť, avšak o to krásnejšiu. Na vysokom kopci sa týči benediktínsky kláštor, ktorý z výšky hľadí na lúky posiate levanduľovými poľami. Navštíviť sa dá katedrála s famóznou knižnicou, ale aj levanduľová farma a viničné aleje. Týmto to ale nekončí, na záver sa môžete prejsť doslova v korunách stromov. Tak ako aj v Tatrách, aj tam bol vybudovaný chodník vo výške drevín a ich listov, ponúkajúci nezabudnuteľný rozhľad.

Hrad Červený kameň

Neďaleko Bratislavy sa týči kráľovský hrad, ktorého architektúra sa v 16.storočí prestavala na majestátnu pevnosť, z ktorej cítiť rešpekt už z diaľky. Krásna stavba očarila nielen náš národ, ale niekoľkokrát zaujala aj cudzokrajných tvorcov filmov, ktorí si túto oblasť vybrali pre natáčanie. Popri prehliadke sa môžete posilniť v hradnej vinotéke či kaviarni alebo sledovať šermiarske predstavenia. 

Haluzická tiesňava

Turistami ešte nie veľmi prebádaná tiesňava ukrýva magickú dimenziu iného sveta. Ponúka nedotknutú prírodu a prekvitajúci život miestnej fauny. Napriek len 1-kilometrovej dĺžke kaňona, budete mať počas prechádzky pocit, že ste úplne mimo Slovenska. Vodopády popri ceste príjemne ovlažujú tiesňavu a ich krištáľovo čisté pramene zahasia aj ten najväčší smäd. Na konci cesty vás privíta neopozeraná zrúcanina románskeho kostola.

Dedinka Abeland

Ak vás deti neprestajne otravujú otázkami o minulosti, zvieratkách a celkovom živote, jedinečnou príležitosťou je táto dedinka, založená rodinou Abelovcov. Vytvorili raj pre rodiny s deťmi. Kochať sa môžete širokou paletou hospodárskych zvieratiek, životom našich predkov a celé divadielko môžete zakončiť v miestnej kolibe, ponúkajúcej tradičné pokrmy. Na osvieženie je ideálna vodná nádrž Lozorno.

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.