10 alternatív namiesto mora

25.07.2019 Tipy na cestu

Čas dovoleniek je v plnom prúde a milióny ľudí sa nechávajú unášať prúdmi vlnkastých morí a ovievať poryvmi jemného vánku. Nie každý však vyhľadáva preplnené pláže a pobyty v hoteloch či rezortoch. Na druhej strane je to finančne náročnejšie a minimálne týždeň dovolenky si zamestnanci niekedy nemôžu vybrať. Svet ale ponúka ďalších mnoho možností, ako si užiť leto. A nielen leto, ale hociktorú časť roka, keďže niektoré z týchto miest sa dajú navštíviť hocikedy a sú v blízkosti Slovenska. 

Ak ste už unavení z 10 hodinových ciest autom za ,,slovenským morom“ v Chorvátsku alebo vás proste mainstreamové metropoly a mestá v našom okolí nudia, prinášame desať alternatív na výlety, ktorých vzdialenosť vám z nášho hlavného mesta zaberie hodinku.

Lednice

Na skok od Slovenska, na Morave, leží čarovný zámok ako z rozprávky. Je evidovaný ako jeden z najkrajších v strednej Európe, ležiaci v Lednicko-valtickom areáli. Táto oblasť je skutočne veľká a okrem zámku sa môžete kochať magickými zámockými záhradami, skleníkom, akváriom, či zavítať na sokoliarske predstavenia a prehliadku areálu v koči alebo loďou.

Pálava

Za Lednicami na vás čaká ďalšie zaujímavé miesto. Pálava, chránená oblasť, ktorá disponuje širokou škálou turistických chodníčkov, vrchmi – Pavlovské vrchy, taktiež tu nájdete hrad a pre tých, ktorí predsa len obľubujú schladenie vo vode, môžu okúsiť Věstonickú nádrž. Pálava je známa aj kvôli svojim vinárskym dedinkám a histórii. Nekonečné viniče sa tiahnu za horizont a vytvárajú aleje pozdĺž ciest.

Baťov kanál

Slúžil na zavlažovanie, neskôr ho začala využívať firma Baťa na prepravu. Tento kanál nájdete na rieke Morava, celková dĺžka je 55 kilometrov a ponúka možnosť plaviť sa po ňom. Nástupné miesto je v Skalici, odkiaľ môžete vyraziť na vodu so sprievodcom alebo prenajať si vlastný čln a plaviť sa sami. Je to ideálne spojenie dobrodružstva a osvieženia v horúčave. 

Neziderské jazero

Od Čiech sa presúvame k druhým susedom – do Rakúska. K tomuto miestu sa z Bratislavy dostanete aj cyklochodníkmi, počas ktorých uvidíte krásnu prírodu a zaujímavé miesta. Na ich konci dorazíte k Neusiedler See (Neziderské jazero), ktoré sa môže pýšiť svojím červeno-bielym majákom. Jazero ponúka mnoho atrakcií – jachting, člnkovanie, samozrejme aj kúpanie, či už na pláži alebo v neďalekých kúpaliskách. 

Zámok Schloss Hof

Ďalšia rakúska atrakcia, ktorá priam srší históriou. Mýtický zámok, kedysi patriaci Eugenovi Savojskému a neskôr Márii Terézii, za svojej doby slúžil ako poľovnícke sídlo. Zaujímavým je miestny statok, využívaný na uskladňovanie surovín. Ako prvý zámok, aj tento ponúka krásne bujné záhrady, a v dnešnej dobe disponuje až 240-timi zvieratami, vrátane vzácnejších druhov oviec, pávov, sliepok,...

Jaskyňa Seegrotte

Netradičnou jaskyňou sa môžu pýšiť, znova, Rakúšania. Kedysi bola súčasťou veľkého lomu, ktorý bol zlikvidovaný a explózia následne odštartovala masívne zatopenie týchto priestorov, čo vytvorilo najväčšie európske podzemné jazero – Hinterbrühl. Objavené bolo v 30.rokoch minulého storočia a odvtedy 45-minútovú romantickú plavbu jazerom navštívili milióny ľudí.

Mestečko Pannonhalma

Ďalej na juhu, hodinu cesty od Bratislavy u našich maďarských susedov, môžeme objavovať nádhery mestečka francúzskeho štýlu. Ide síce o skutočne malú oblasť, avšak o to krásnejšiu. Na vysokom kopci sa týči benediktínsky kláštor, ktorý z výšky hľadí na lúky posiate levanduľovými poľami. Navštíviť sa dá katedrála s famóznou knižnicou, ale aj levanduľová farma a viničné aleje. Týmto to ale nekončí, na záver sa môžete prejsť doslova v korunách stromov. Tak ako aj v Tatrách, aj tam bol vybudovaný chodník vo výške drevín a ich listov, ponúkajúci nezabudnuteľný rozhľad.

Hrad Červený kameň

Neďaleko Bratislavy sa týči kráľovský hrad, ktorého architektúra sa v 16.storočí prestavala na majestátnu pevnosť, z ktorej cítiť rešpekt už z diaľky. Krásna stavba očarila nielen náš národ, ale niekoľkokrát zaujala aj cudzokrajných tvorcov filmov, ktorí si túto oblasť vybrali pre natáčanie. Popri prehliadke sa môžete posilniť v hradnej vinotéke či kaviarni alebo sledovať šermiarske predstavenia. 

Haluzická tiesňava

Turistami ešte nie veľmi prebádaná tiesňava ukrýva magickú dimenziu iného sveta. Ponúka nedotknutú prírodu a prekvitajúci život miestnej fauny. Napriek len 1-kilometrovej dĺžke kaňona, budete mať počas prechádzky pocit, že ste úplne mimo Slovenska. Vodopády popri ceste príjemne ovlažujú tiesňavu a ich krištáľovo čisté pramene zahasia aj ten najväčší smäd. Na konci cesty vás privíta neopozeraná zrúcanina románskeho kostola.

Dedinka Abeland

Ak vás deti neprestajne otravujú otázkami o minulosti, zvieratkách a celkovom živote, jedinečnou príležitosťou je táto dedinka, založená rodinou Abelovcov. Vytvorili raj pre rodiny s deťmi. Kochať sa môžete širokou paletou hospodárskych zvieratiek, životom našich predkov a celé divadielko môžete zakončiť v miestnej kolibe, ponúkajúcej tradičné pokrmy. Na osvieženie je ideálna vodná nádrž Lozorno.

Mohlo by Vas zaujímať
Tipy na cestu
Medzikontinentálne novinky spoločnosti Lufthansa s odletom z Mníchova Pasažieri Lufthansy môžu opäť cestovať bez prestupu z Mníchova do Južnej Ameriky. Od 9. decembra bude Airbus A350 lietať do Sao Paula v pondelok, stredu a piatok. LH504 odlieta z Mníchova o 11:45 a do brazílskej metropoly príde o 20:15.
Zaujímavosti
Lufthansa Group vozí fanúšikov na majstrovstvá Európy vo futbale Európa je vo futbalovej horúčke a Lufthansa privádza futbalových fanúšikov do Nemecka. Od 14. júna do 14. júla letecké spoločnosti skupiny Lufthansa zaznamenávajú približne 200 000 dodatočných rezervácií letov do miest konania majstrovstiev Európy vo futbale. Pridávajú sa mnohé ďalšie lety, najmä do a z Veľkej Británie. Lufthansa je pripravená na futbalové podujatie a už teraz dostáva fanúšikov do nálady na majstrovstvá Európy.„Ako partner nemeckého mužského národného futbalového tímu netrpezlivo očakávame túto udalosť. Obzvlášť sa tešíme na letenie futbalových fanúšikov z celého sveta do Nemecka,“ hovorí Heiko Reitz, obchodný riaditeľ spoločnosti Lufthansa Airlines.
Zaujímavosti
Air France predstavuje nové cestovné kabíny vo svojej flotile Embraer 190 Dňa 28. mája 2024 na Aircraft Interiors Expo v Hamburgu (Nemecko) spoločnosť Air France exkluzívne odhalila nové kabíny, ktoré budú čoskoro inštalované na všetkých Embraeroch 190 prevádzkovaných jej regionálnou dcérskou spoločnosťou HOP! Prvé z týchto zrekonštruovaných lietadiel vzlietne na jeseň 2024.