Základné informácie pred dvihnutím kotvy

29.07.2019 Tipy na cestu

Plavby sa stále viac dostávajú do povedomia, ako náhrada bežnej dovolenky pri mori. Niektorí raz okúsia a inú alternatívu už neberú do úvahy. V tomto článku vám objasníme základné informácie, ktoré sú pred plavbou potrebné vedieť. 

Určite si mnohí predstavujú sumu za dovolenku v modrastej tekutine určenú len pre najmajetnejších. Áno, nájdu sa aj také, v tých najluxusnejších kajutách, ale na druhej strane v priemerných kajutách, kde vybavenie dosahuje kvalitu lepšieho hotela, si kúpu lístkov môže dovoliť široká verejnosť.

Personál

Lode dosahujú kapacitu až 3000 pasažierov plus personál, z ktorého jeden zamestnanec pripadá na troch cestujúcich. Celý pobyt si budete užívať v neustálej čistote, personál sa skutočne snaží a za poskytnuté špičkové služby si, ako všade inde, zaslúžia odmenu. V pohotovosti sú 24 hodín vkuse, každú maličkosť hneď vyriešia a málokedy ich nájdete bez úsmevu na tvári.

Pas

Či už cestujete po Európe alebo sa vyberiete do Karibiku alebo okolo arabského polostrova, bez pasu sa s dovolenkou môžete rozlúčiť. Jeho platnosť musí ešte pol roka ešte po ukončení plavby a radšej si ich nechávajte vždy pri sebe alebo na dobre skrytom mieste. Môžete poprosiť aj recepciu, aby vám pasy strážila počas pobytu.

Vybavenie

Lode sú skutočným rajom na zemi, respektíve na vode. Nájdete tu všetko čo od dovolenky očakávate. Bazény, tobogány, umelo vytvorené vlny na surfovanie či kúpanie, sauny, vírivky, diskotéky, bary, reštaurácie, kolotoče, divadlo, knižnica, butiky na nakupovanie a pre vaše pohodlie aj čistiarne a práčovne. Internetové pripojenie pokrýva celý priestor dopravného prostriedku. Nudu tu pravdepodobne nenájdete, len širokú škálu služieb.

Platenie

Na lodiach majú zavedený šikovný systém, ktorý značne šetrí čas. Pred začiatkom plavby vám bude poskytnutá kartička, narába sa s ňou ako s bežnou platobnou kartou, na ktorú si nabijete na začiatku peňažný obnos. Pri platbách ju jednoducho priložíte a zaplatíte za služby. V prípade presiahnutia sumy vám po ukončení dovolenky automaticky sumu stiahnu z vašej bankomatovej karty bez žiadnych ďalších poplatkov. Kartička okrem iného slúži aj ako kľúč ku kajute a od trezoru.

Tringelty

Je jasné, že k takému luxusnému kolosu na vode tringelty patria. Či sa vám to páči alebo nie, z vašej kartičky vám bude denne sťahovaná suma, nazývaná servisný poplatok, alebo laicky proste tringelt. Každá spoločnosť má rôzne sumy, dospelá osoba platí denne cca 10-15€, deti od 3 rokov cca 7€ a detičky mladšie ako 3 roky sú zvyčajne bez poplatku.

Strava

Samozrejme, v cene dovolenky je aj plná penzia. Avšak, všetky ostatné služby, ako dodatočné jedlá v reštauráciách či bary a podniky sú za poplatok. 

Fakultatívne výlety

Ponuku výletov, keď dorazíte na pevninu si poriadne preštudujte ešte doma. Limity ľudí na výlety sú obmedzené, tak aby sa vám nestalo, že ste sa nezmestili do skupiny. Doklady si v mestách poriadne strážte, keďže turisti sú zlatou baňou pre každého vreckára. 

Fotograf

Na lodi nájdete naozaj všetko. Po celý čas, či už na palube alebo na súši, sú v pozore lodní fotografi, ktorí sa snažia zachytávať tie najlepšie momenty. Každý večer si môžete prísť fotky prezrieť, a ak sa vám páčia, môžete si niektoré zakúpiť. Taktiež si môžete fotografa objednať, aby fotil len vás na určitý čas. 

Noviny

Týždeň alebo dva zavretí na lodi s pár prehliadkami mesta môže v niekom vyvolať pocit, že stráca kontakt so svetom. Toho sa nemusíte obávať. Každý deň vychádzajú palubné noviny s atrakciami k dispozícii, s plánom dňa, informáciami o plavbe. K nim máte nárok na noviny, týkajúce sa svetového diania.

Služby lekára

Nezabudnite si zabezpečiť cestovné poistenie v prípade úrazov. Inak sa poplatky môžu v každej krajine pohybovať inak a vaša zdravotná poisťovňa nemusí byť ochotná vám niečo hradiť. Na lodi funguje 24 hodinový servis zdravotnej služby. Pracujú tu lekári a zdravotný personál z asociácie lodných lekárov. Za lieky a ošetrenie môžu pýtať poplatky, preto je dôležité si potvrdenky a bločky nechávať, vaše poistenie vám to neskôr preplatí. Na lodi sú dovolené len obmedzené zákroky, vo vážnejších prípadoch, ktoré si vyžadujú hospitalizácie či nebodaj operácie, je nutný okamžitý presun do nemocnice a kontaktovanie vašej zdravotnej poisťovne. 

Zľavy

Niektoré firmy ponúkajú akcie na plavby s deťmi do 12 rokov, tie zvyknú byť úplne zadarmo a na ďalšie dieťa do 18 rokov sa vzťahuje až 40% zľava. To ale neplatí na každý termín, len na vybrané.

Klubové členstvo

Vernosť spoločnosti je dobre odmeňovaná. Ak sa vám plavba páčila a radi by ste si zabezpečili ďalšiu, neváhajte sa staňte sa členmi vernostných klubov. Na nasledujúce plavby budete mať klubové zľavy a môžete očakávať mnohé iné benefity.

 

Mohlo by Vas zaujímať
Business Travel
Londýn bol vyhlásený za top business meeting destináciu v Európe Londýn si udržal svoju pozíciu najobľúbenejšej destinácie na business stretnutia a podujatia v Európe. Barcelona bola druhou najobľúbenejšou destináciou stretnutí, zatiaľ čo Madrid sa posunul na tretie miesto a Berlín sa vyšplhal o dve pozície na štvrté. Piaty bol Lisabon, prvý desiatku doplnili Amsterdam, Paríž, Rím, Frankfurt a Mníchov.
Zaujímavosti
VEĽKOLEPÉ ZNOVUZRODENIE JEDINEČNÉHO BEHU KOŠICE RUNWAY RUN Bežci svojou energiou a tričkami rozžiarili pristávaciu dráhu košického letiska tak, ako to dokážu len na Košice Runway Run. Obľúbené podujatie sa vrátilo v plnej sile.
Zaujímavosti
Lufthansa, Eurowings, Austrian Airlines a Brussels Airlines hovoria „Yes to Europe“ S jasným vyhlásením „Áno pre Európu“ bude od tohto týždňa lietať niekoľko lietadiel Lufthansa Group cez ich európsky domov. Celkovo štyri Airbusy A320 budú krátko pred eurovoľbami slúžiť ako ambasádori európskej myšlienky. Pútavý odkaz sa dá prečítať na trupe lietadla a je orámovaný vencom európskej hviezdy.