Chorvátsko – pamiatky UNESCO

14.08.2019 Tipy na cestu

Chorvátsko sa v našich končinách zvykne nazvať aj slovenským morom. Nie je žiadnym prekvapením, že doň ročne prichádzajú tisíce našich turistov. Kamenisté pláže, krásnu prírodu a všadeprítomné reštaurácie už pozná hádam každý. Skúste si ale vyhradiť čas aj na spoznanie niečoho iného. Málo kto asi tuší, že Chorvátsko v sebe ukrýva až 10 pamiatok zapísaných na zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Samozrejme, je pochopiteľné, že nie každému sa chce kráčať rozpálenými chodníkmi v mučivom teple. Tieto skvosty sa ale oplatí vidieť, už keď ste merali desaťhodinovú cestu do tejto krajiny. 

1.Diokleciánov palác v Splite
Prepychové sídlo rímskeho cisára vznikol na prelomí 3. a 4. storočia. Palác bol vybudovaný na prázdnom území, a až neskôr sa okolo neho vytvorilo mesto Split. Postupne pri budove začali vyrastať prístavby a dnes tvoria významný komplex.

2.Staré mesto Dubrovník
V minulosti bol považované za významnú stredomorskú oblasť. Aj napriek zemetraseniu v roku 1667 si zachoval svoje renesančné aj barokové kláštory, paláce a fontány.

3.Plitvické jazerá
Nemôžeme vynechať jedno z najnavštevovanejších miest v Chorvátsku. Táto oblasť je spojením očarujúcich vodopádov, záhadných poprepletaných jaskýň a vzácneho rastlinstva. Pri prechádzke môžete naraziť aj na vlky, medvede, ryby, vtáky,...

4.Komplex Eufráziovej baziliky v Poreči
Bazilika tvorí ústrednú budovu Biskupského komplexu a spája klasické a byzantské prvky. Je zdobená prekrásnymi mozaikami a radí sa k náboženskej architektúre. 

5.Historické mestečko Trogir
Mestečko ponúka historické centrum s múzeom, pevnosťou a dlhou promenádou popri mori. Najobdivovanejšou stavbou oblasti je románsko-gotická katedrála sv. Vavrinca s kaplnkou.

6.Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku
Stavba renesančného štýlu znázorňuje na svojich stenách prepojenie gotického a renesančného umenia.

7.Starigradské polje na ostrove Hvar
Na kopci sa týčia starobylé kamenné múry a prístrešky, ktoré skultúrňujú túto oblasť a tvoria prírodnú rezerváciu. Poľnohospodárska činnosť sa orientovala na hrozno a olivy a uchovala sa dodnes.

8.Stećci – stredoveké náhrobné kamene
Názov označuje náhrobné kamene, ktorých počet dosahuje číslo 70 000 a môžeme ich nájsť rozmiestnené až v dvadsiatich ôsmich oblastiach po štyroch štátoch bývalej Juhoslávie. Tvoria rady a vyrobené sú z vápenca s mnohými dekoratívnymi prvkami a nápismi.

9.Benátske obranné stavby
Pochádzajú zo 16. a 17.storočia a tiahnu sa územím od severného Talianska až po východné pobrežie Jadranského mora. Boli vybudované Benátskou republikou a v Chorvátsku sú najvýznamnejšie: pevnosť sv. Mikuláša v Šibeniku a obranný systém Zadaru.

10.Pôvodné bukové lesy Karpát a ďalších oblastí Európy
Do tejto kategórie spadá 78 samostatných lokalít na území 12 štátov. Dôvod zaradenia bukových lesov do zoznamu je ich ochrana.
 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.