Chorvátsko – pamiatky UNESCO

14.08.2019 Tipy na cestu

Chorvátsko sa v našich končinách zvykne nazvať aj slovenským morom. Nie je žiadnym prekvapením, že doň ročne prichádzajú tisíce našich turistov. Kamenisté pláže, krásnu prírodu a všadeprítomné reštaurácie už pozná hádam každý. Skúste si ale vyhradiť čas aj na spoznanie niečoho iného. Málo kto asi tuší, že Chorvátsko v sebe ukrýva až 10 pamiatok zapísaných na zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Samozrejme, je pochopiteľné, že nie každému sa chce kráčať rozpálenými chodníkmi v mučivom teple. Tieto skvosty sa ale oplatí vidieť, už keď ste merali desaťhodinovú cestu do tejto krajiny. 

1.Diokleciánov palác v Splite
Prepychové sídlo rímskeho cisára vznikol na prelomí 3. a 4. storočia. Palác bol vybudovaný na prázdnom území, a až neskôr sa okolo neho vytvorilo mesto Split. Postupne pri budove začali vyrastať prístavby a dnes tvoria významný komplex.

2.Staré mesto Dubrovník
V minulosti bol považované za významnú stredomorskú oblasť. Aj napriek zemetraseniu v roku 1667 si zachoval svoje renesančné aj barokové kláštory, paláce a fontány.

3.Plitvické jazerá
Nemôžeme vynechať jedno z najnavštevovanejších miest v Chorvátsku. Táto oblasť je spojením očarujúcich vodopádov, záhadných poprepletaných jaskýň a vzácneho rastlinstva. Pri prechádzke môžete naraziť aj na vlky, medvede, ryby, vtáky,...

4.Komplex Eufráziovej baziliky v Poreči
Bazilika tvorí ústrednú budovu Biskupského komplexu a spája klasické a byzantské prvky. Je zdobená prekrásnymi mozaikami a radí sa k náboženskej architektúre. 

5.Historické mestečko Trogir
Mestečko ponúka historické centrum s múzeom, pevnosťou a dlhou promenádou popri mori. Najobdivovanejšou stavbou oblasti je románsko-gotická katedrála sv. Vavrinca s kaplnkou.

6.Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku
Stavba renesančného štýlu znázorňuje na svojich stenách prepojenie gotického a renesančného umenia.

7.Starigradské polje na ostrove Hvar
Na kopci sa týčia starobylé kamenné múry a prístrešky, ktoré skultúrňujú túto oblasť a tvoria prírodnú rezerváciu. Poľnohospodárska činnosť sa orientovala na hrozno a olivy a uchovala sa dodnes.

8.Stećci – stredoveké náhrobné kamene
Názov označuje náhrobné kamene, ktorých počet dosahuje číslo 70 000 a môžeme ich nájsť rozmiestnené až v dvadsiatich ôsmich oblastiach po štyroch štátoch bývalej Juhoslávie. Tvoria rady a vyrobené sú z vápenca s mnohými dekoratívnymi prvkami a nápismi.

9.Benátske obranné stavby
Pochádzajú zo 16. a 17.storočia a tiahnu sa územím od severného Talianska až po východné pobrežie Jadranského mora. Boli vybudované Benátskou republikou a v Chorvátsku sú najvýznamnejšie: pevnosť sv. Mikuláša v Šibeniku a obranný systém Zadaru.

10.Pôvodné bukové lesy Karpát a ďalších oblastí Európy
Do tejto kategórie spadá 78 samostatných lokalít na území 12 štátov. Dôvod zaradenia bukových lesov do zoznamu je ich ochrana.
 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
BRÁNAMI LETISKA KOŠICE PREŠLO V ROKU 2022 UŽ 500 000 CESTUJÚCICH Letisko Košice dosiahlo obrovský úspech a po dvoch rokov pandémie sa počtom prepravených cestujúcich priblížilo k svojmu najsilnejšiemu roku 2019. V stredu 23. novembra totiž prešla bránami letiska jubilejná 500 000. cestujúca v roku 2022.
Tipy na cestu
Spojené Arabské Emiráty oznamujú zrušenie všetkých obmedzení a preventívnych opatrení Po takmer dva a pol rokoch prísnych pravidiel a preventívnych opatrení týkajúcich sa Covid-19 vláda Spojených arabských emirátov oznámila zrušenie všetkých obmedzení, ktoré zaviedla s cieľom udržať krajinu a jej obyvateľov v bezpečí počas pandémie.  
Tipy na cestu
Qatar Airways túto zimu zvýši frekvenciu letov do viac ako 150 svetových destinácií Spoločnosť Qatar Airways je pripravená ďalej posilňovať svoju rastúcu sieť so zvýšenými frekvenciami letov do viacerých obľúbených destinácií po celom svete, aby uspokojila dopyt po cestovaní počas vrcholnej zimnej dovolenkovej sezóny.