Chorvátsko – pamiatky UNESCO

14.08.2019 Tipy na cestu

Chorvátsko sa v našich končinách zvykne nazvať aj slovenským morom. Nie je žiadnym prekvapením, že doň ročne prichádzajú tisíce našich turistov. Kamenisté pláže, krásnu prírodu a všadeprítomné reštaurácie už pozná hádam každý. Skúste si ale vyhradiť čas aj na spoznanie niečoho iného. Málo kto asi tuší, že Chorvátsko v sebe ukrýva až 10 pamiatok zapísaných na zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Samozrejme, je pochopiteľné, že nie každému sa chce kráčať rozpálenými chodníkmi v mučivom teple. Tieto skvosty sa ale oplatí vidieť, už keď ste merali desaťhodinovú cestu do tejto krajiny. 

1.Diokleciánov palác v Splite
Prepychové sídlo rímskeho cisára vznikol na prelomí 3. a 4. storočia. Palác bol vybudovaný na prázdnom území, a až neskôr sa okolo neho vytvorilo mesto Split. Postupne pri budove začali vyrastať prístavby a dnes tvoria významný komplex.

2.Staré mesto Dubrovník
V minulosti bol považované za významnú stredomorskú oblasť. Aj napriek zemetraseniu v roku 1667 si zachoval svoje renesančné aj barokové kláštory, paláce a fontány.

3.Plitvické jazerá
Nemôžeme vynechať jedno z najnavštevovanejších miest v Chorvátsku. Táto oblasť je spojením očarujúcich vodopádov, záhadných poprepletaných jaskýň a vzácneho rastlinstva. Pri prechádzke môžete naraziť aj na vlky, medvede, ryby, vtáky,...

4.Komplex Eufráziovej baziliky v Poreči
Bazilika tvorí ústrednú budovu Biskupského komplexu a spája klasické a byzantské prvky. Je zdobená prekrásnymi mozaikami a radí sa k náboženskej architektúre. 

5.Historické mestečko Trogir
Mestečko ponúka historické centrum s múzeom, pevnosťou a dlhou promenádou popri mori. Najobdivovanejšou stavbou oblasti je románsko-gotická katedrála sv. Vavrinca s kaplnkou.

6.Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku
Stavba renesančného štýlu znázorňuje na svojich stenách prepojenie gotického a renesančného umenia.

7.Starigradské polje na ostrove Hvar
Na kopci sa týčia starobylé kamenné múry a prístrešky, ktoré skultúrňujú túto oblasť a tvoria prírodnú rezerváciu. Poľnohospodárska činnosť sa orientovala na hrozno a olivy a uchovala sa dodnes.

8.Stećci – stredoveké náhrobné kamene
Názov označuje náhrobné kamene, ktorých počet dosahuje číslo 70 000 a môžeme ich nájsť rozmiestnené až v dvadsiatich ôsmich oblastiach po štyroch štátoch bývalej Juhoslávie. Tvoria rady a vyrobené sú z vápenca s mnohými dekoratívnymi prvkami a nápismi.

9.Benátske obranné stavby
Pochádzajú zo 16. a 17.storočia a tiahnu sa územím od severného Talianska až po východné pobrežie Jadranského mora. Boli vybudované Benátskou republikou a v Chorvátsku sú najvýznamnejšie: pevnosť sv. Mikuláša v Šibeniku a obranný systém Zadaru.

10.Pôvodné bukové lesy Karpát a ďalších oblastí Európy
Do tejto kategórie spadá 78 samostatných lokalít na území 12 štátov. Dôvod zaradenia bukových lesov do zoznamu je ich ochrana.
 

Mohlo by Vas zaujímať
Tipy na cestu
Medzikontinentálne novinky spoločnosti Lufthansa s odletom z Mníchova Pasažieri Lufthansy môžu opäť cestovať bez prestupu z Mníchova do Južnej Ameriky. Od 9. decembra bude Airbus A350 lietať do Sao Paula v pondelok, stredu a piatok. LH504 odlieta z Mníchova o 11:45 a do brazílskej metropoly príde o 20:15.
Zaujímavosti
Lufthansa Group vozí fanúšikov na majstrovstvá Európy vo futbale Európa je vo futbalovej horúčke a Lufthansa privádza futbalových fanúšikov do Nemecka. Od 14. júna do 14. júla letecké spoločnosti skupiny Lufthansa zaznamenávajú približne 200 000 dodatočných rezervácií letov do miest konania majstrovstiev Európy vo futbale. Pridávajú sa mnohé ďalšie lety, najmä do a z Veľkej Británie. Lufthansa je pripravená na futbalové podujatie a už teraz dostáva fanúšikov do nálady na majstrovstvá Európy.„Ako partner nemeckého mužského národného futbalového tímu netrpezlivo očakávame túto udalosť. Obzvlášť sa tešíme na letenie futbalových fanúšikov z celého sveta do Nemecka,“ hovorí Heiko Reitz, obchodný riaditeľ spoločnosti Lufthansa Airlines.
Zaujímavosti
Air France predstavuje nové cestovné kabíny vo svojej flotile Embraer 190 Dňa 28. mája 2024 na Aircraft Interiors Expo v Hamburgu (Nemecko) spoločnosť Air France exkluzívne odhalila nové kabíny, ktoré budú čoskoro inštalované na všetkých Embraeroch 190 prevádzkovaných jej regionálnou dcérskou spoločnosťou HOP! Prvé z týchto zrekonštruovaných lietadiel vzlietne na jeseň 2024.