Zimné dovolenkové destinácie

16.08.2019 Tipy na cestu

Ak si myslíte, že je ešte skoro objednávať dovolenku v zime, ste na omyle. Najvyšší čas o nej minimálne začať premýšľať. Stále viac turistov začína objavovať horúce zákutia exotických krajín, ktoré sú navštevované prevažne v zimných mesiacoch. Hlavná sezóna ale už niektorým nestačí. Dovolenkovať v lete sa už zdá ako samozrejmosť. Ako náhle horúce lúče začnú zohrievať moria a v laviciach odzvoní poslednýkrát v školskom roku, sa hŕby ľudí začnú sťahovať do rezortov a penziónov. 

Táto, pre niekoho príjemná, zmena môže ale prinášať viac povinností. Zatiaľ čo do európskych destinácií nepotrebujete žiadne špeciálne doklady, prevažne vám stačí len občiansky preukaz, do vzdialenejších, exotických zákutí je treba si pozisťovať potrebné informácie. Niektoré totižto vyžadujú víza, preventívne očkovania alebo iné typy dokladov.

Prinášame vám 5 obľúbených destinácií roztrúsených po svete:

1.Maledivy

Pri názve tohto štátu si určite každý predstaví malé domčeky na vodnej hladine, okolo ktorých sa hmýri pulzujúci život morského sveta. Biely piesok a priezračná modrá voda je spoločným znakom väčšiny destinácií navštevovaných v zimných mesiacoch. Okrem týchto atribútov predstavuje veľké lákadlo aj celkové súkromie a odľahlosť mnohopočetných ostrovčekov. Ležia totižto vo vzdialenosť 500 kilometrov od pobrežia Indie. Pre tých, ktorí preferujú väčší ruch tu, samozrejme, nájdu aj hotely, rezorty, diskotéky a hlučný nočný život. Pláže ponúkajú širokú škálu vodných atrakcií, a keďže druhým oficiálnym jazykom štátu je angličtina, jazyková bariéra nebude veľkým problémom.

Počasie: Obdobie monzúnov je od apríla do decembra, ale dovolenkovať je možné celoročne, keďže Maledivy sú známe vysokými stabilnými teplotami okolo 28˚C. Túto teplotu dosahuje aj voda.

2.Dominikánska republika

Karibik vždy bol, a naďalej je, mimoriadne obľúbenou oblasťou na dovolenkovanie. Konkrétne ostrovný štát – Dominikánska republika, je ukážkou kontrastu. Disponuje nielen typickými bielymi plážami a modrým morom, ale ukrýva v sebe aj hornaté oblasti, ktoré potešia vášnivých vyznávačov turistiky. V bujnej flóre a faune žijú ojedinelé druhy, ktoré nikde inde nenájdete. Nie nadarmo nesie prezývku ,,raj na zemi“. Na svoje si prídu milovníci rušnejších miest, no na druhej strane si môžete spokojne ľahnúť do tieňa palmy a relaxovať na odľahlých prázdnych plážach severného kúska ostrova.

Počasie: Obdobia zrážok tu prevládajú od mája po október, napriek nim dosahuje voda aj vzduch vysoké teploty - ovzdušie v priemere 28˚C.

3.Maurícius

Tentoraz sa presunieme do Afriky. V Indickom oceáne ticho čupí malý ostrov sopečného pôvodu, ktorý je súčasťou súostrovia Maurícijskej republiky. Všetky tieto ostrovy sú od seba značne vzdialené, a konkrétne k Mauríciu je najbližších 49 neobývaných ostrovčekov, ktoré majú funkciu prírodných rezervácií. Východná časť ostrova predstavuje ideálne podmienky pre surfistov, pretože je veternejšia. Ak vyhľadávate divoké zelené pláže, najlepšou voľbou je južné pobrežie. Na Mauríciu nájdete všetko, čo typický tropický ostrov ponúka. Do tohto raja každoročne prichádza aj mnoho golfistov, keďže ostrov ponúka niekoľko špičkových golfových ihrísk. Okrem nich aj turistiku, mnohé zábavné atrakcie a ruch dovolenkových destinácií.

Počasie: Cyklónové búrky sa vyskytujú od januára po marec. Tak ako predošlé destinácie, aj na tomto ostrove je horúco počas celého roka a teploty vody aj vzduchu sú vysoké.

4.Omán

Donedávna úplne nedostupný, dnes už s prístupom bez problémov. V niektorých možno vzbudzuje rešpekt, niet sa ale čoho báť. Je jedným z najbezpečnejších krajín arabského sveta a má určite čo ponúknuť. Pod prísnym pohľadom sultána, sa štát mení, stavajú sa luxusné rezorty a presadzuje sa moderný štát. Omán, ako každú arabskú krajinu, reprezentujú trhy a bazáre, na ktorých objavíte tradičné koreniny, nádoby, textílie a mnohé iné. Je jedinečnou krajinou na Arabskom polostrove, pretože ukrýva viacero typov prostredí. Nájdete tu mnoho pamiatok zapísaných na zozname UNESCO, múzeí,  zábavné atrakcie ako – púštne safari, jaskyniarstvo, horolezectvo, pešia turistika, vodné športy, potápanie, šnorchlovanie. Zaujímavou činnosťou môže byť aj púštny snowboarding.

Počasie: Najlepším obdobím pre vycestovanie do tejto krajiny je od októbra do apríla, v lete teploty stúpajú aj nad 50 ˚C a vyskytujú sa aj monzúny.

5.Kapverdy

Tieto ostrovy majú vysokú návštevnosť hlavne v lete, nájdete ich v Atlantickom oceáne na západnej strane Afrického svetadiela. Niektoré ostrovy sú piesočnaté a ploché, iné sú naopak skalnatejšie s bujnejšou vegetáciou. Ostrovy ponúkajú vlny pre surfistov, ale aj iné vodné športy. Ideálnym spôsobom ako si obhliadnuť prostredie sú výletné plavby loďou, ktoré sú tu značne vyhľadávané. 

Počasie: Vďaka Atlantiku a jeho studeným prúdom, teploty nedosahujú výšku ako v Ománe. Sú celoročne stabilné a preto sa tu dovolenkovať dá hocikedy. Najviac upršaný mesiac je september. 

 

 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
BRÁNAMI LETISKA KOŠICE PREŠLO V ROKU 2022 UŽ 500 000 CESTUJÚCICH Letisko Košice dosiahlo obrovský úspech a po dvoch rokov pandémie sa počtom prepravených cestujúcich priblížilo k svojmu najsilnejšiemu roku 2019. V stredu 23. novembra totiž prešla bránami letiska jubilejná 500 000. cestujúca v roku 2022.
Tipy na cestu
Spojené Arabské Emiráty oznamujú zrušenie všetkých obmedzení a preventívnych opatrení Po takmer dva a pol rokoch prísnych pravidiel a preventívnych opatrení týkajúcich sa Covid-19 vláda Spojených arabských emirátov oznámila zrušenie všetkých obmedzení, ktoré zaviedla s cieľom udržať krajinu a jej obyvateľov v bezpečí počas pandémie.  
Tipy na cestu
Qatar Airways túto zimu zvýši frekvenciu letov do viac ako 150 svetových destinácií Spoločnosť Qatar Airways je pripravená ďalej posilňovať svoju rastúcu sieť so zvýšenými frekvenciami letov do viacerých obľúbených destinácií po celom svete, aby uspokojila dopyt po cestovaní počas vrcholnej zimnej dovolenkovej sezóny.