Zimné dovolenkové destinácie

16.08.2019 Tipy na cestu

Ak si myslíte, že je ešte skoro objednávať dovolenku v zime, ste na omyle. Najvyšší čas o nej minimálne začať premýšľať. Stále viac turistov začína objavovať horúce zákutia exotických krajín, ktoré sú navštevované prevažne v zimných mesiacoch. Hlavná sezóna ale už niektorým nestačí. Dovolenkovať v lete sa už zdá ako samozrejmosť. Ako náhle horúce lúče začnú zohrievať moria a v laviciach odzvoní poslednýkrát v školskom roku, sa hŕby ľudí začnú sťahovať do rezortov a penziónov. 

Táto, pre niekoho príjemná, zmena môže ale prinášať viac povinností. Zatiaľ čo do európskych destinácií nepotrebujete žiadne špeciálne doklady, prevažne vám stačí len občiansky preukaz, do vzdialenejších, exotických zákutí je treba si pozisťovať potrebné informácie. Niektoré totižto vyžadujú víza, preventívne očkovania alebo iné typy dokladov.

Prinášame vám 5 obľúbených destinácií roztrúsených po svete:

1.Maledivy

Pri názve tohto štátu si určite každý predstaví malé domčeky na vodnej hladine, okolo ktorých sa hmýri pulzujúci život morského sveta. Biely piesok a priezračná modrá voda je spoločným znakom väčšiny destinácií navštevovaných v zimných mesiacoch. Okrem týchto atribútov predstavuje veľké lákadlo aj celkové súkromie a odľahlosť mnohopočetných ostrovčekov. Ležia totižto vo vzdialenosť 500 kilometrov od pobrežia Indie. Pre tých, ktorí preferujú väčší ruch tu, samozrejme, nájdu aj hotely, rezorty, diskotéky a hlučný nočný život. Pláže ponúkajú širokú škálu vodných atrakcií, a keďže druhým oficiálnym jazykom štátu je angličtina, jazyková bariéra nebude veľkým problémom.

Počasie: Obdobie monzúnov je od apríla do decembra, ale dovolenkovať je možné celoročne, keďže Maledivy sú známe vysokými stabilnými teplotami okolo 28˚C. Túto teplotu dosahuje aj voda.

2.Dominikánska republika

Karibik vždy bol, a naďalej je, mimoriadne obľúbenou oblasťou na dovolenkovanie. Konkrétne ostrovný štát – Dominikánska republika, je ukážkou kontrastu. Disponuje nielen typickými bielymi plážami a modrým morom, ale ukrýva v sebe aj hornaté oblasti, ktoré potešia vášnivých vyznávačov turistiky. V bujnej flóre a faune žijú ojedinelé druhy, ktoré nikde inde nenájdete. Nie nadarmo nesie prezývku ,,raj na zemi“. Na svoje si prídu milovníci rušnejších miest, no na druhej strane si môžete spokojne ľahnúť do tieňa palmy a relaxovať na odľahlých prázdnych plážach severného kúska ostrova.

Počasie: Obdobia zrážok tu prevládajú od mája po október, napriek nim dosahuje voda aj vzduch vysoké teploty - ovzdušie v priemere 28˚C.

3.Maurícius

Tentoraz sa presunieme do Afriky. V Indickom oceáne ticho čupí malý ostrov sopečného pôvodu, ktorý je súčasťou súostrovia Maurícijskej republiky. Všetky tieto ostrovy sú od seba značne vzdialené, a konkrétne k Mauríciu je najbližších 49 neobývaných ostrovčekov, ktoré majú funkciu prírodných rezervácií. Východná časť ostrova predstavuje ideálne podmienky pre surfistov, pretože je veternejšia. Ak vyhľadávate divoké zelené pláže, najlepšou voľbou je južné pobrežie. Na Mauríciu nájdete všetko, čo typický tropický ostrov ponúka. Do tohto raja každoročne prichádza aj mnoho golfistov, keďže ostrov ponúka niekoľko špičkových golfových ihrísk. Okrem nich aj turistiku, mnohé zábavné atrakcie a ruch dovolenkových destinácií.

Počasie: Cyklónové búrky sa vyskytujú od januára po marec. Tak ako predošlé destinácie, aj na tomto ostrove je horúco počas celého roka a teploty vody aj vzduchu sú vysoké.

4.Omán

Donedávna úplne nedostupný, dnes už s prístupom bez problémov. V niektorých možno vzbudzuje rešpekt, niet sa ale čoho báť. Je jedným z najbezpečnejších krajín arabského sveta a má určite čo ponúknuť. Pod prísnym pohľadom sultána, sa štát mení, stavajú sa luxusné rezorty a presadzuje sa moderný štát. Omán, ako každú arabskú krajinu, reprezentujú trhy a bazáre, na ktorých objavíte tradičné koreniny, nádoby, textílie a mnohé iné. Je jedinečnou krajinou na Arabskom polostrove, pretože ukrýva viacero typov prostredí. Nájdete tu mnoho pamiatok zapísaných na zozname UNESCO, múzeí,  zábavné atrakcie ako – púštne safari, jaskyniarstvo, horolezectvo, pešia turistika, vodné športy, potápanie, šnorchlovanie. Zaujímavou činnosťou môže byť aj púštny snowboarding.

Počasie: Najlepším obdobím pre vycestovanie do tejto krajiny je od októbra do apríla, v lete teploty stúpajú aj nad 50 ˚C a vyskytujú sa aj monzúny.

5.Kapverdy

Tieto ostrovy majú vysokú návštevnosť hlavne v lete, nájdete ich v Atlantickom oceáne na západnej strane Afrického svetadiela. Niektoré ostrovy sú piesočnaté a ploché, iné sú naopak skalnatejšie s bujnejšou vegetáciou. Ostrovy ponúkajú vlny pre surfistov, ale aj iné vodné športy. Ideálnym spôsobom ako si obhliadnuť prostredie sú výletné plavby loďou, ktoré sú tu značne vyhľadávané. 

Počasie: Vďaka Atlantiku a jeho studeným prúdom, teploty nedosahujú výšku ako v Ománe. Sú celoročne stabilné a preto sa tu dovolenkovať dá hocikedy. Najviac upršaný mesiac je september. 

 

 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.