Bezpečná dovolenka

26.08.2019 Tipy na cestu

Niektorí ľudia bývajú voči cestovaniu dosť skeptickí. Vetu: ,,Svet je nebezpečný,“ už počul hádam každý, kto opustil pohodlie domova. Kým sa však sami netúlate tmavými uličkami o tretej ráno, reálna hrozba sa na obzore nečrtá. Napriek tomu, by ste mali byť obozretní, pretože nikdy neviete čo vás na vašich cestách môže postretnúť. Prinášame zoznam nepríjemností, ktoré sa môžu pritrafiť.

Ochrana peňaženky

Zlodeji sa nachádzajú úplne všade. Možno ste sa už s nejakým aj rozprávali, a ani o tom nemáte tušenia. Títo ľudia predpokladajú, že svoje doklady, kreditné karty a hotovosť nosíte na jednom mieste. Jednoducho ich obalamutíte, ak si rozdelíte svoje osobné veci na viacero miest. Alebo môžete byť ešte prefíkanejší, a do vrecka si vložiť falošnú peňaženku, či už prázdnu alebo plnú obyčajných bezcenných papierikov. Tú pravú si schovajte na bezpečné miesta, napríklad do vnútorných vreciek búnd alebo vložte do kapsičky a schovajte po oblečením.

Ochrana dokladov

Napriek opatreniam ohľadom rozloženia dokladov myslite na to, že vždy sa vám môže prihodiť krádež vecí. Dbajte na to už doma. Naskenujte si svoje pasy, občianske preukazy, cestovné poistenie, proste všetko, čo by ste mohli počas dovolenky potrebovať. Stačí to preposlať na mail a máte aspoň istotu skenov v prípade núdze.

Certifikovaní inštruktori

Dovolenkové destinácie často ponúkajú kurzy potápania, riadenia lode, zlaňovania a mnohé iné. Pofidernými ľuďmi sa to v turistických oblastiach hemží. Ak sa rozhodnete pre kúpu odborných kurzov, máte právo overiť si, či sú vyučujúci skutočne certifikovaní. V prípade, že ide o podvodníkov, to môže ovplyvniť jednak vašu, ale aj jeho bezpečnosť a zdravie.

Kreditná karta

Pred vstupom do krajiny si radšej overte, aké poplatky si banky pýtajú za platby a výbery hotovosti. Môžete na tom poriadne prerobiť. To isté platí v prípade mobilných dát, keďže vaše zakúpené paušály nemusia mať pokrytie na siete v cudzích štátoch. Ak nevyhnutne internet predsa len potrebujete a wifi vaše ubytovanie neponúka, skúste zájsť do internetových kaviarní s počítačmi. Buďte ale opatrní a nezadávajte do ich zariadení svoje osobné údaje spolu s údajmi o kreditných kartách. Nikdy neviete kto ich môže zneužiť a znova váš účet ostane zasiahnutý.

Zvieratá

Odolať roztomilému pohľadu mačiatka zvykne byť dosť náročná aktivita. Snáď asi už každé mesto v sebe skrýva túlavú zver. Psy, mačky, potkany, to je taká klasika, s ktorou sa stretol každý, no keď k vám pribehne rozkošná opička, ktorú človek každý deň nevidí, odolať túžbe pohladkať ju začne byť poriadne ťažká. No napriek tomu, nerobte to. Túlavé zvieratá možno na prvý pohľad choro nevyzerajú, ale môžu byť nositeľmi špiny, infekcií a iných pliag.

Spolucestujúci

Za predpokladu, že necestujete sami, pozorne si vyberajte spoločníkov. Nenechajte sa zlákať spolucestujúcimi na nejaké nedôveryhodné chodníčky a miesta, majte vlastnú hlavu. Nikdy neviete na čo natrafíte a môže sa vám to nepekne vypomstiť. Predovšetkým v značne vzdialenejších krajinách môže ísť o náboženské stavby, do ktorých nemáte prístup, alebo labilné útesy, skoky do vôd, ktoré nie sú dobre priehľadné a ďalších nekonečno možností.

Neukazovať sa

Šperky a túžba po ozdobení svojho tela pramení už dávno v minulosti. No na cesty ich radšej nechajte doma. Šikovné ručičky zlodejov si cestu k nim hravo nájdu a vy behom pár sekúnd prídete o drahé zlaté hodinky či náhrdelník. 

Najdôležitejšie pravidlo, ktoré si treba zapamätať je, že radšej sa aj dvakrát otočte, či ste niečo nezabudli, či už v lietadle, reštaurácii, na hoteli,... A po druhé, neverte miestnym, tvária sa ako vaši priatelia, ale im ide len o vytiahnutie peňazí z turistov.
 

 

Mohlo by Vas zaujímať
Tipy na cestu
Medzikontinentálne novinky spoločnosti Lufthansa s odletom z Mníchova Pasažieri Lufthansy môžu opäť cestovať bez prestupu z Mníchova do Južnej Ameriky. Od 9. decembra bude Airbus A350 lietať do Sao Paula v pondelok, stredu a piatok. LH504 odlieta z Mníchova o 11:45 a do brazílskej metropoly príde o 20:15.
Zaujímavosti
Lufthansa Group vozí fanúšikov na majstrovstvá Európy vo futbale Európa je vo futbalovej horúčke a Lufthansa privádza futbalových fanúšikov do Nemecka. Od 14. júna do 14. júla letecké spoločnosti skupiny Lufthansa zaznamenávajú približne 200 000 dodatočných rezervácií letov do miest konania majstrovstiev Európy vo futbale. Pridávajú sa mnohé ďalšie lety, najmä do a z Veľkej Británie. Lufthansa je pripravená na futbalové podujatie a už teraz dostáva fanúšikov do nálady na majstrovstvá Európy.„Ako partner nemeckého mužského národného futbalového tímu netrpezlivo očakávame túto udalosť. Obzvlášť sa tešíme na letenie futbalových fanúšikov z celého sveta do Nemecka,“ hovorí Heiko Reitz, obchodný riaditeľ spoločnosti Lufthansa Airlines.
Zaujímavosti
Air France predstavuje nové cestovné kabíny vo svojej flotile Embraer 190 Dňa 28. mája 2024 na Aircraft Interiors Expo v Hamburgu (Nemecko) spoločnosť Air France exkluzívne odhalila nové kabíny, ktoré budú čoskoro inštalované na všetkých Embraeroch 190 prevádzkovaných jej regionálnou dcérskou spoločnosťou HOP! Prvé z týchto zrekonštruovaných lietadiel vzlietne na jeseň 2024.