Dodatočné kúpanie mimo kúpalísk

03.09.2019 Tipy na cestu

Začiatok septembra. Pre niekoho pekelný alarm označujúci príchod školy, pre iných požehnané obdobie, kedy sa pomaly začína ochladzovať a obdobiu potenia sa čoskoro odzvoní. Zopár teplých dní nám ešte ostáva, tak prečo ich nevyužiť? Kúpaliská onedlho ohlásia záverečnú a sezóna bude u konca. Stále ale máte možnosť osviežiť sa. Väčšina už má asi letné dovolenky pri mori za sebou, preto sa poohliadnite po oblastiach, ktoré ponúka naša krásna krajina. Slovensko je plné jazier a vodných plôch, ktoré každoročne okúsi mnoho návštevníkov.

Jazero Beňatina

Nachádzame sa na východnom Slovensku v okrese Sobrance. Tento bývalý kameňolom, ktorý je už teraz zaplavený, ponúka tyrkysovú vodu, pripomínajúcu Plitvické jazerá. Je obkolesené vápencovými útesmi, z ktorých tí najväčší odvážlivci zvyknú skákať. Napriek tomu, že hĺbka je skutočne hlboká, treba pri brehoch dávať pozor na veľké balvany, ktoré v minulosti popadali zo stien. Tie zvyknú mať slizký povrch, z ktorého sa ľahko človek zošmykne. Ale inak je voda príjemne osviežujúca a plávanie v obkľúčení krásnou prírodou je zážitok.

Zemplínska Šírava, Domaša

Tieto dva vodné dominanty východnej strany štátu sú absolútnym centrom letných festivalov, ktorých tu behom letnej sezóny prebehne neúrekom. Kempingy sú využívané predovšetkým počas týchto zábav, ale aj mimo plánovaných koncertov tu každoročne nachádza relax a uvoľnenie tisíce turistov. Lokality disponujú mnohopočetnými barmi, občerstveniami, reštauráciami, hotelmi, penziónmi, chatkami a taktiež širokou ponukou vodných športov.

Liptovská Mara

Zo stredného Slovenska stojí za zmienku toto vodné dielo nazývané aj Slovenské more. Niet sa čomu diviť, je to najväčšia priehrada našej krajiny. Existuje už takmer 50 rokov a kvôli jej výstavbe bolo nutné niekoľko dedín totálne zaplaviť. Vďaka nádrži sa značne zvýšil turizmus v tejto oblasti. V letnej sezóne patrí medzi vychytané destinácie pre oddych, kúpanie s mnohými vodnými atrakciami aj kvôli turistike, keďže leží na pomedzí Západných a Nízkych Tatier.

Štrkovecké jazero

Dnes je toto bratislavské jazero využívané na rekreáciu a oddych, no nie vždy tomu bolo tak. Ešte v čase deväťdesiatych rokoch sa jazero prezentovalo neupravenými brehmi a silne znečistenou vodou. V minulosti totižto slúžilo na ťažbu štrkopiesku. V súčasnosti sú tieto obavy dávno zažehnané a kúpanie je úplne bezpečné. Jazero je vhodné pre rodiny s deťmi, ktoré sa môžu vyblázniť na ihriskách vybudovaných v blízkosti vody.

Vodopády

Ak ale nie ste fanúšikom vylihovania pri brehoch vody, skúste turistické cestičky pozdĺž potokov. Nič nepadne lepšie ako si dať v dusnom prostredí dúšok studenej horskej vody. V Slovenskom raji nájdete takýchto trás neúrekom. Prechádzka roklinami v údoliach lesov po drevených lávkach, šplhajúc železnými rebríkmi a zdolávať strmé zrázy je jedinečný zážitok, ktorý ročne vyhľadávajú tisíce ľudí. Napriek letným horúčavám vás vlhké tiesňavy dokonalo schladia. 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
BRÁNAMI LETISKA KOŠICE PREŠLO V ROKU 2022 UŽ 500 000 CESTUJÚCICH Letisko Košice dosiahlo obrovský úspech a po dvoch rokov pandémie sa počtom prepravených cestujúcich priblížilo k svojmu najsilnejšiemu roku 2019. V stredu 23. novembra totiž prešla bránami letiska jubilejná 500 000. cestujúca v roku 2022.
Tipy na cestu
Spojené Arabské Emiráty oznamujú zrušenie všetkých obmedzení a preventívnych opatrení Po takmer dva a pol rokoch prísnych pravidiel a preventívnych opatrení týkajúcich sa Covid-19 vláda Spojených arabských emirátov oznámila zrušenie všetkých obmedzení, ktoré zaviedla s cieľom udržať krajinu a jej obyvateľov v bezpečí počas pandémie.  
Tipy na cestu
Qatar Airways túto zimu zvýši frekvenciu letov do viac ako 150 svetových destinácií Spoločnosť Qatar Airways je pripravená ďalej posilňovať svoju rastúcu sieť so zvýšenými frekvenciami letov do viacerých obľúbených destinácií po celom svete, aby uspokojila dopyt po cestovaní počas vrcholnej zimnej dovolenkovej sezóny.