Dodatočné kúpanie mimo kúpalísk

03.09.2019 Tipy na cestu

Začiatok septembra. Pre niekoho pekelný alarm označujúci príchod školy, pre iných požehnané obdobie, kedy sa pomaly začína ochladzovať a obdobiu potenia sa čoskoro odzvoní. Zopár teplých dní nám ešte ostáva, tak prečo ich nevyužiť? Kúpaliská onedlho ohlásia záverečnú a sezóna bude u konca. Stále ale máte možnosť osviežiť sa. Väčšina už má asi letné dovolenky pri mori za sebou, preto sa poohliadnite po oblastiach, ktoré ponúka naša krásna krajina. Slovensko je plné jazier a vodných plôch, ktoré každoročne okúsi mnoho návštevníkov.

Jazero Beňatina

Nachádzame sa na východnom Slovensku v okrese Sobrance. Tento bývalý kameňolom, ktorý je už teraz zaplavený, ponúka tyrkysovú vodu, pripomínajúcu Plitvické jazerá. Je obkolesené vápencovými útesmi, z ktorých tí najväčší odvážlivci zvyknú skákať. Napriek tomu, že hĺbka je skutočne hlboká, treba pri brehoch dávať pozor na veľké balvany, ktoré v minulosti popadali zo stien. Tie zvyknú mať slizký povrch, z ktorého sa ľahko človek zošmykne. Ale inak je voda príjemne osviežujúca a plávanie v obkľúčení krásnou prírodou je zážitok.

Zemplínska Šírava, Domaša

Tieto dva vodné dominanty východnej strany štátu sú absolútnym centrom letných festivalov, ktorých tu behom letnej sezóny prebehne neúrekom. Kempingy sú využívané predovšetkým počas týchto zábav, ale aj mimo plánovaných koncertov tu každoročne nachádza relax a uvoľnenie tisíce turistov. Lokality disponujú mnohopočetnými barmi, občerstveniami, reštauráciami, hotelmi, penziónmi, chatkami a taktiež širokou ponukou vodných športov.

Liptovská Mara

Zo stredného Slovenska stojí za zmienku toto vodné dielo nazývané aj Slovenské more. Niet sa čomu diviť, je to najväčšia priehrada našej krajiny. Existuje už takmer 50 rokov a kvôli jej výstavbe bolo nutné niekoľko dedín totálne zaplaviť. Vďaka nádrži sa značne zvýšil turizmus v tejto oblasti. V letnej sezóne patrí medzi vychytané destinácie pre oddych, kúpanie s mnohými vodnými atrakciami aj kvôli turistike, keďže leží na pomedzí Západných a Nízkych Tatier.

Štrkovecké jazero

Dnes je toto bratislavské jazero využívané na rekreáciu a oddych, no nie vždy tomu bolo tak. Ešte v čase deväťdesiatych rokoch sa jazero prezentovalo neupravenými brehmi a silne znečistenou vodou. V minulosti totižto slúžilo na ťažbu štrkopiesku. V súčasnosti sú tieto obavy dávno zažehnané a kúpanie je úplne bezpečné. Jazero je vhodné pre rodiny s deťmi, ktoré sa môžu vyblázniť na ihriskách vybudovaných v blízkosti vody.

Vodopády

Ak ale nie ste fanúšikom vylihovania pri brehoch vody, skúste turistické cestičky pozdĺž potokov. Nič nepadne lepšie ako si dať v dusnom prostredí dúšok studenej horskej vody. V Slovenskom raji nájdete takýchto trás neúrekom. Prechádzka roklinami v údoliach lesov po drevených lávkach, šplhajúc železnými rebríkmi a zdolávať strmé zrázy je jedinečný zážitok, ktorý ročne vyhľadávajú tisíce ľudí. Napriek letným horúčavám vás vlhké tiesňavy dokonalo schladia. 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.