Maurícius – krása, luxus a podvodný vodopád

23.10.2019 Tipy na cestu

Asi málokto by o tomto ostrovnom štáte povedal, že je najhustejšie osídlenou krajinou v Afrike. Nájdete ho východne od Madagaskaru v Indickom oceáne. Tento kúsok exotiky je sopečného pôvodu a zaujmú vás pobrežné pláne, ktoré sa smerom do vnútrozemia dvíhajú. Maurícius predstavuje tropickú krajinu, ktorá zahŕňa všetko, čo si pod týmto pojmom predstavíte a ešte čosi viac.

Biely piesok, azúrové vody, luxusné rezorty, palmy, horúčavy. Ideálne je západné pobrežie, kde nájdete pokojnejšie pláže  vhodné pre rodinné dovolenky. Na druhej strane ostrova nájdete zelené a divoké pláže a pre hľadačov adrenalínu odporúčame juhovýchodné pobrežie, kde si na svoje prídu surfisti v rozbúrených vlnách. Ak ste lovcami romantických zážitkov a chcete svojej polovičke vyznať lásku vo farbách zapadajúceho slnka, využite pláže na juhozápadom kúsku ostrova, ktoré sú ako stvorené pre prechádzky.

Krajina si prešla mnohými nadvládami počas dejín. Holandsko, Francúzsko, Veľká Británia – všetky štáty zaujali v histórii Maurícia isté postavenie, a zanechali v jeho hlavnom meste budovy symbolizujúce kolonizáciu. Port Louis je hlavné mesto a najväčší prístav ostrova, v ktorom si určite nenechajte ujsť francúzske koloniálne budovy z 18. storočia, divadlo, sídlo vlády, anglikánsku katedrálu, katolícke stavby, námestie lemované palmami, ale aj mešitu, z obdobia prvého objavenia ostrova – Arabi, rok 975. Čerešničku na torte predstavuje pevnosť Adelaide, z ktorej je neopísateľný výhľad na celé mesto. Nevynechajte ani trhovisko, zobrazujúce všetky aspekty života na Mauríciu. 

Zaskočiť si môžete aj na ostrov Rodrigues, vzdialený niečo vyše 500 kilometrov na východ. Je skutočnou pastvou pre oči, ponúka priezračne čisté vody s bohatým morským životom a malebné lagúny. 

Napriek mnohým zaujímavým a krásnym miestam vás najviac ohúri tzv. podvodný vodopád. Maurícius je jediná oblasť na svete, kde nájdete takýto úkaz. Trhlina na dne mora vytvára ilúziu padajúcej vody do tmavých hlbín. Vysvetlenie je už o čosi menej fascinujúce. Ide o nánosy bahna a piesku, ktoré sa posúvajú z plytčín do hlbších miest. Vyskytuje sa v okolí Le Morne na juhozápade ostrova a pozorovať sa dá aj z brehu, avšak jedinečný pohľad prináša let helikoptérou či lietadlom.

Táto oblasť – Le Morne – disponuje aj inými zaujímavosťami. Hora s rovnomenným názvom kedysi slúžila ako úkryt pre utečencov, otrokov a stroskotancov a dodnes predstavuje veľký význam pre okolité krajiny, z ktorých sem tí nešťastníci prichádzali.

 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.