Nemecké národné parky a Oktoberfest

28.10.2019 Tipy na cestu

Nemecko má skutočne pozoruhodnú prírodu, ktorá stojí za zastávku. Nepochybne najkrajším obdobím, kedy môžete zažiť najkrajšiu atmosféru pestrofarebných korún stromov je jeseň. Je spojená s príjemným počasím, kedy slnko len príjemne zahrieva a nepáli. Nejeden domáci obyvateľ je aktívnym turistom, a určite sa aj oni zhodnú, že príjemné jesenné teplo je najlepším sprievodcom chodníčkami. 

Bavorský les

Tento národný park je takmer neporušený, keďže správcovia sa snažia zanechať les v čo najviac pôvodnom stave. Nájdete v ňom až 300 kilometrov turistických trás v prostredí originálnych stromov, ktoré vznešene stoja už stovky rokov. Ak máte záujem o rýchlejšie spoznanie okolia, bicykel je ideálny dopravný prostriedok, ktorý sa bezpochyby nachádza v priľahlých požičovniach okolitých stredísk. Najfrekventovanejšou atrakciou tohto lesa je jazero Rachelsee, ku ktorému vedie stredne náročná túra. 

Jasmund

Napriek tomu, že ide o najmenší národný park Nemecka, je mimoriadne obľúbený a skutočne krásny. Dotýka sa až brehov Baltického mora, popri ktorom vedú cestičky. Z nich si turisti radi ožívajú výhľad na kamenisté útesy a žblnkajúce more. Ak ste odvážni, vyskúšajte jazdu bicyklom, lemujúcu zrázy zmiešaných lesov. Región ponúka aj plavby loďou či jazdy originálnym retro parníkom, z ktorého budú mať radosť najmä deti.

Harz

Harz je útočiskom pre mnoho vzácnych druhov zvierat, avšak neponúka len zvieratá. Les je sprevádzaný legendou o bájnych čarodejniciach, ktoré toto územie kedysi obývali. Okolie ponorené do hmly, cez ktorú sa predierajú slnečné lúče tieto mýty ešte viac živia a aj dnes tvrdia, že čarodejnice môžete popri prechádzke lesom vídavať aj teraz, takže pre odvážlivcov je tento les ako stvorený. Harz vyniká najvyššie položenou železničnou stanicou v krajine – Brocken. 

Saské Švajčiarsko

Tentoraz vám predstavíme ideálne prostredie pre vášnivých horolezcov, nakoľko národný park ponúka tisíce kilometrov trás, poprepletaných skalami, vhodných pre amatérov ako aj pre skúsenejších. Horolezecký raj leží na hranici Čiech s Nemeckom. Scenéria prekvitá vyčnievajúcimi skalami, ktoré sa stali terčom pre objektívy fotoaparátov. Najobľúbenejšia atrakcia je jednoznačne kamenný most Bastei, ktorý sa už stal ikonou pre park. Nejeden nemecký film zasadil svoje kulisy do týchto končín a pomaly získava úspech aj u zahraničných producentov.

Berchtesgaden

Tento národný park sa rozprestiera takisto na hranici, avšak tentoraz prechádza rakúskymi. Okrem turistických chodníčkov oblasť prekvitá škálou aktivít. Známe jazero Königsee disponuje možnosťou plaviť sa loďou a počas plavby nezmeškajte pohľad na významnú nemeckú pamiatku – Orlie hniezdo. Ide o luxusnú horskú chatu, ktorá sa za svojich čias stala miestom pre odpočinok samotného Hitlera, kde sa ukrýval pred svetom. V oblasti nájdete aj adrenalínové športy, ako paraglidingové lety, pomocou ktorých najlepšie objavíte krásy okolia.

Bonus: Oktoberfest

Síce je už po ňom, ale prinášame nápad na výlet do budúcna. Keď už ste si naplánovali jesennú dovolenku do nemeckých parkov, zastavte sa aj v Mníchove na tomto celosvetovo známom festivale. Tento rok to už nestihnete, avšak aspoň máte tip na ďalšie roky. Pre tých, čo nevedia, pre túto niekoľko dňovú akciu je typické pivo v spojitosti s jedlom. Pivo je tu silnejšie a tmavšie, čapované do litrových krčahov. Pohostiť sa môžete na praclíkoch, klobáskach, údených kolenách, kuracích stehienkach a mnohých ďalších.

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.