Rady pri požičiavaní auta v zahraničí

30.12.2019 Tipy na cestu

Typy turistov môžeme všeobecne zhrnúť do dvoch základných kategórií. Tí, ktorí idú vyslovene za oddychom a relaxom v podobe neustáleho ležania na pláži či pri bazéne, a tí, ktorí majú neposedné nohy a objavovanie okolia je ich primárnym cieľom. 

Dobrodruhovia so stagnovaním na jednom mieste počas celej dovolenky nie sú spokojní. Preskúmavať okolie je príjemné v podobe prechádzok, čo je zdravé nielen pre telo ale aj pre dušu. Avšak, efektívnejšie to bude, ak si na to požičiate auto. Krásna pamiatka v susednom meste? Skvelá reštaurácia na druhej strane ostrova? Nie je problém!

Nejde o požičanie obyčajného chleba. Auto je zbraň a nie zrovna lacná položka, preto treba dbať na isté atribúty, ktoré by ste nemali prehliadnuť, či podceniť. Preto prinášame niekoľko tipov, ako sa nenechať obabrať. 

1. Poistenie

Napriek faktu, že väčšinou v cene požičovného poistka už figuruje, pre istotu si ju ale vopred zaplaťte. Ak naisto viete, že prenájom auta skutočne využijete, je lepšie si priplatiť ešte doma v cestovnej kancelárii ako si v prípade škody búchať hlavu o stenu a nedoplatiť sa.

2. Zmluva

Na neoboznámených turistoch požičovne ryžujú a využívajú ich neznalosť jazyka. Nikdy nepodpisujte dokumenty, ktorým nerozumiete. Vyhľadajte požičovňu, ktorá vám predloží zmluvu v jazyku, ktorý je vám blízky.

3. Stav nádrže

Na toto taktiež pozor. Ak požičovňa jasne v zmluve uviedla, že nádrž musíte vrátiť plnú, nezabudnite na to. Prenajímateľ to odhalí a vy tak či tak musíte dodatočne za chýbajúce palivo doplatiť. V opačnom prípade, ak vami natankované palivo v nádrži ostalo, máte nárok žiadať kompenzáciu.

4. Vek vodiča

Darmo, že ste dosiahli vek 18 rokov, stále s vami môžu vybabrať. Mladí vodiči sú často neskúsení a niektoré požičovne neradi riskujú. Predsudky voči mladým šoférom sa týkajú ľudí do 21 rokov. Ak vám vozidlo aj tak požičajú, majú nárok požadovať ,,mládežnícky poplatok“, ktorý by mal byť vopred dohodnutý a zahrnutý v zmluve. Inak vás môžu len zbytočne obrať o peniaze. 

5. Stav vozidla

Radšej aj trikrát skontrolujte, či všetko funguje ako má. Nie je na škodu si nafotiť fotky interiéru aj exteriéru pred prevzatím vozidla, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, že na vás majitelia zhodia škody, ktoré ste nezapríčinili. Môžete vady spísať a nechať si ich podpísať prenajímateľom.

6. Kaucia

Kaucia je nutnosť. Požičovňa musí mať tiež istotu, aby ste ju pre zmenu neokradli vy. Tá sa vám vráti, ak ste na vozidle nenarobili škody. Hotovosťou sa platí už len výnimočne, väčšinou je blokovaná určitá čiastka na kreditnej karte zákazníka. Debetné karty neberú, na to si dávajte pozor, aby ste neboli prekvapení.

7. Vodičšký preukaz

Slovenský vodičský preukaz umožňuje neobmedzené cestovanie v rámci Európy, avšak nie je na škodu si pre istotu vybaviť medzinárodný vodičský preukaz.

8. Dopravné predpisy

Aký kraj, taký mrav. To platí aj v prípade krajín. Každý štát má svoje vlastné predpisy, ktoré sa môžu líšiť od tých našich. Pred cestou si ich radšej preštudujte, aby ste sa vyhli možným komplikáciám.

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.