Rady pri požičiavaní auta v zahraničí

30.12.2019 Tipy na cestu

Typy turistov môžeme všeobecne zhrnúť do dvoch základných kategórií. Tí, ktorí idú vyslovene za oddychom a relaxom v podobe neustáleho ležania na pláži či pri bazéne, a tí, ktorí majú neposedné nohy a objavovanie okolia je ich primárnym cieľom. 

Dobrodruhovia so stagnovaním na jednom mieste počas celej dovolenky nie sú spokojní. Preskúmavať okolie je príjemné v podobe prechádzok, čo je zdravé nielen pre telo ale aj pre dušu. Avšak, efektívnejšie to bude, ak si na to požičiate auto. Krásna pamiatka v susednom meste? Skvelá reštaurácia na druhej strane ostrova? Nie je problém!

Nejde o požičanie obyčajného chleba. Auto je zbraň a nie zrovna lacná položka, preto treba dbať na isté atribúty, ktoré by ste nemali prehliadnuť, či podceniť. Preto prinášame niekoľko tipov, ako sa nenechať obabrať. 

1. Poistenie

Napriek faktu, že väčšinou v cene požičovného poistka už figuruje, pre istotu si ju ale vopred zaplaťte. Ak naisto viete, že prenájom auta skutočne využijete, je lepšie si priplatiť ešte doma v cestovnej kancelárii ako si v prípade škody búchať hlavu o stenu a nedoplatiť sa.

2. Zmluva

Na neoboznámených turistoch požičovne ryžujú a využívajú ich neznalosť jazyka. Nikdy nepodpisujte dokumenty, ktorým nerozumiete. Vyhľadajte požičovňu, ktorá vám predloží zmluvu v jazyku, ktorý je vám blízky.

3. Stav nádrže

Na toto taktiež pozor. Ak požičovňa jasne v zmluve uviedla, že nádrž musíte vrátiť plnú, nezabudnite na to. Prenajímateľ to odhalí a vy tak či tak musíte dodatočne za chýbajúce palivo doplatiť. V opačnom prípade, ak vami natankované palivo v nádrži ostalo, máte nárok žiadať kompenzáciu.

4. Vek vodiča

Darmo, že ste dosiahli vek 18 rokov, stále s vami môžu vybabrať. Mladí vodiči sú často neskúsení a niektoré požičovne neradi riskujú. Predsudky voči mladým šoférom sa týkajú ľudí do 21 rokov. Ak vám vozidlo aj tak požičajú, majú nárok požadovať ,,mládežnícky poplatok“, ktorý by mal byť vopred dohodnutý a zahrnutý v zmluve. Inak vás môžu len zbytočne obrať o peniaze. 

5. Stav vozidla

Radšej aj trikrát skontrolujte, či všetko funguje ako má. Nie je na škodu si nafotiť fotky interiéru aj exteriéru pred prevzatím vozidla, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, že na vás majitelia zhodia škody, ktoré ste nezapríčinili. Môžete vady spísať a nechať si ich podpísať prenajímateľom.

6. Kaucia

Kaucia je nutnosť. Požičovňa musí mať tiež istotu, aby ste ju pre zmenu neokradli vy. Tá sa vám vráti, ak ste na vozidle nenarobili škody. Hotovosťou sa platí už len výnimočne, väčšinou je blokovaná určitá čiastka na kreditnej karte zákazníka. Debetné karty neberú, na to si dávajte pozor, aby ste neboli prekvapení.

7. Vodičšký preukaz

Slovenský vodičský preukaz umožňuje neobmedzené cestovanie v rámci Európy, avšak nie je na škodu si pre istotu vybaviť medzinárodný vodičský preukaz.

8. Dopravné predpisy

Aký kraj, taký mrav. To platí aj v prípade krajín. Každý štát má svoje vlastné predpisy, ktoré sa môžu líšiť od tých našich. Pred cestou si ich radšej preštudujte, aby ste sa vyhli možným komplikáciám.

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
BRÁNAMI LETISKA KOŠICE PREŠLO V ROKU 2022 UŽ 500 000 CESTUJÚCICH Letisko Košice dosiahlo obrovský úspech a po dvoch rokov pandémie sa počtom prepravených cestujúcich priblížilo k svojmu najsilnejšiemu roku 2019. V stredu 23. novembra totiž prešla bránami letiska jubilejná 500 000. cestujúca v roku 2022.
Tipy na cestu
Spojené Arabské Emiráty oznamujú zrušenie všetkých obmedzení a preventívnych opatrení Po takmer dva a pol rokoch prísnych pravidiel a preventívnych opatrení týkajúcich sa Covid-19 vláda Spojených arabských emirátov oznámila zrušenie všetkých obmedzení, ktoré zaviedla s cieľom udržať krajinu a jej obyvateľov v bezpečí počas pandémie.  
Tipy na cestu
Qatar Airways túto zimu zvýši frekvenciu letov do viac ako 150 svetových destinácií Spoločnosť Qatar Airways je pripravená ďalej posilňovať svoju rastúcu sieť so zvýšenými frekvenciami letov do viacerých obľúbených destinácií po celom svete, aby uspokojila dopyt po cestovaní počas vrcholnej zimnej dovolenkovej sezóny.