Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo

27.07.2022 Zaujímavosti

Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.

Letecká spoločnosť so sídlom v Maďarsku uviedla, že počet jej cestujúcich (12,2 milióna) a tržby (809 miliónov eur) vzrástli za štvrťrok do konca júna o približne 20 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019.

 

K týmto nárastom došlo napriek tomu, že sa Wizz Air v lete rozhodol znížiť plánovanú kapacitu o päť percent.

Jozsef Varadi, generálny riaditeľ Wizz Air: „Teraz sme upravili našu sieť vzhľadom na prerušenia dodávateľského reťazca v odvetví a od júna sme takticky znížili kapacitu, aby sme zvýšili odolnosť našej prevádzky a dodávateľského reťazca.

 

Toto menšie narušenie letových poriadkov v celej Európe v posledných týždňoch zaznamenala aj spoločnosť EasyJet vo svojej obchodnej aktualizácii začiatkom tohto týždňa.

 

Napriek rastu zaznamenal Wizz Air svoju prevádzkovú stratu za štvrťrok apríl - jún nárast na 284,5 milióna eur v porovnaní so 108,6 milióna eur pred rokom, najmä v dôsledku vyšších nákladov na palivo.

 

"Ceny pohonných hmôt za štvrťrok boli dvojnásobné pred pandémiou," vysvetlil Varadi. „Pretrvávajúce obmedzenia spôsobené Covid-19 zostali, najmä počas apríla a mája, zatiaľ čo vojna na Ukrajine a prerušenia dodávateľského reťazca ovplyvňujúce riadenie letovej prevádzky, bezpečnosť a zdroje pozemnej prevádzky ovplyvnili naše využitie.

 

Wizz Air naďalej dosahoval vyššie príjmy z vedľajších predajov (416,8 milióna eur) ako z leteniek (399 miliónov eur), a to aj napriek tomu, že priemerné vedľajšie príjmy na cestujúceho medziročne klesli o 9 percent na 34,20 eur.

 

Zdroj: BTN EUROPE

Mohlo by Vas zaujímať
Tipy na cestu
Ryanair rozširuje ponuku z Viedne: Osem nových destinácií v zimnom letovom poriadku Ryanair má v úmysle ďalej rozširovať svoju pozíciu v Rakúsku „rekordným zimným letovým poriadkom“, vysvetlil generálny riaditeľ Ryanairu Michael O Leary na tlačovej konferencii vo Viedni. Nízkonákladová letecká spoločnosť tak rozširuje svoju sieť liniek o 8 nových destinácií na celkovo 70 liniek. Novinkou sú Brémy (Nemecko), Kodaň (Dánsko), Helsinki (Fínsko), Manchester (Veľká Británia), Sibiu (Rumunsko), Tuzla (Bosna a Hercegovina), ako aj Janov a Benátky (Taliansko).
Tipy na cestu
Nové priame spojenia s Wizz Air na Madeiru z Budapešti a Viedne Wizz Air od 3. decembra 2022 spustí priame spojenie z Viedne do Funchalu na Madeire. Na portugalský ostrov bude lietať vo frekvencii raz týždenne.   Zaletieť na Madeiru si môžete aj vďaka novej linke spoločnosti Wizzair, ktorá bude v prevádzke od 30. októbra 2022 dvakrát týždenne aj z Budapešti.
Zaujímavosti
TRIPEX AKO PARTNER NA CESTÁCH PRE MFK RUŽOMBEROK V EURÓPSKEJ LIGE Naša cestovná agentúra má naozaj široký záber, o tom svedčí aj spolupráca s rôznymi športovými kultúrnymi inštitúciami pri zabezpečení ich ciest. Počas letného obdobia za zmienku stojí spoluúčasť Tripexu na cestách pre MFK RUŽOMBEROK v Európskej konferenčnej lige. Udialo sa tak už po niekoľký krát a tripex bol pri tom aj minulé roky (Bergen, Liverpool, Sofia, Ženeva).