Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo

27.07.2022 Zaujímavosti

Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.

Letecká spoločnosť so sídlom v Maďarsku uviedla, že počet jej cestujúcich (12,2 milióna) a tržby (809 miliónov eur) vzrástli za štvrťrok do konca júna o približne 20 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019.

 

K týmto nárastom došlo napriek tomu, že sa Wizz Air v lete rozhodol znížiť plánovanú kapacitu o päť percent.

Jozsef Varadi, generálny riaditeľ Wizz Air: „Teraz sme upravili našu sieť vzhľadom na prerušenia dodávateľského reťazca v odvetví a od júna sme takticky znížili kapacitu, aby sme zvýšili odolnosť našej prevádzky a dodávateľského reťazca.

 

Toto menšie narušenie letových poriadkov v celej Európe v posledných týždňoch zaznamenala aj spoločnosť EasyJet vo svojej obchodnej aktualizácii začiatkom tohto týždňa.

 

Napriek rastu zaznamenal Wizz Air svoju prevádzkovú stratu za štvrťrok apríl - jún nárast na 284,5 milióna eur v porovnaní so 108,6 milióna eur pred rokom, najmä v dôsledku vyšších nákladov na palivo.

 

"Ceny pohonných hmôt za štvrťrok boli dvojnásobné pred pandémiou," vysvetlil Varadi. „Pretrvávajúce obmedzenia spôsobené Covid-19 zostali, najmä počas apríla a mája, zatiaľ čo vojna na Ukrajine a prerušenia dodávateľského reťazca ovplyvňujúce riadenie letovej prevádzky, bezpečnosť a zdroje pozemnej prevádzky ovplyvnili naše využitie.

 

Wizz Air naďalej dosahoval vyššie príjmy z vedľajších predajov (416,8 milióna eur) ako z leteniek (399 miliónov eur), a to aj napriek tomu, že priemerné vedľajšie príjmy na cestujúceho medziročne klesli o 9 percent na 34,20 eur.

 

Zdroj: BTN EUROPE

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Ryanair ruší osem pravidelných liniek z letiska Budapešť Maďarsko zaviedlo 4. júna 2022 novú daň z leteckej dopravy pre cestujúcich, ktorí odlietajú z Maďarska 1. júla 2022 alebo neskôr. To znamená, že aj keď bola rezervácia vykonaná pred 4. júnom, ale let z Maďarska odlieta 1. júla alebo neskôr, táto nová daň sa musí zaplatiť maďarskej vláde.
Zaujímavosti
Lufthansa začne znova využívať Airbus A380 od leta 2023 Lufthansa reaktivuje Airbus A380 v reakcii na prudký nárast dopytu zákazníkov a oneskorené dodávky objednaných lietadiel.
Tipy na cestu
Letisko Košice odštartovalo charterovú sezónu 2022 Letná charterová sezóna odštartovala v nedeľu 5. júna 2022 letom z Košíc do tureckej Antalye. Lietadlo typu Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Smartwings odletelo o 18:40 s prvými 188 cestujúcimi na palube. K moru by sa malo lietať až do 3. novembra, kedy je predbežne naplánovaný posledný odlet sezóny, a to z Košíc do Hurgady v Egypte.