Úroveň zrušených letov spoločnosti Wizz Air nižšia ako sa očakávalo

27.07.2022 Zaujímavosti

Wizz Air toto leto zaznamenal „normalizáciu“ úrovní výpadkov po znížení pôvodne plánovanej kapacity.

Letecká spoločnosť so sídlom v Maďarsku uviedla, že počet jej cestujúcich (12,2 milióna) a tržby (809 miliónov eur) vzrástli za štvrťrok do konca júna o približne 20 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019.

 

K týmto nárastom došlo napriek tomu, že sa Wizz Air v lete rozhodol znížiť plánovanú kapacitu o päť percent.

Jozsef Varadi, generálny riaditeľ Wizz Air: „Teraz sme upravili našu sieť vzhľadom na prerušenia dodávateľského reťazca v odvetví a od júna sme takticky znížili kapacitu, aby sme zvýšili odolnosť našej prevádzky a dodávateľského reťazca.

 

Toto menšie narušenie letových poriadkov v celej Európe v posledných týždňoch zaznamenala aj spoločnosť EasyJet vo svojej obchodnej aktualizácii začiatkom tohto týždňa.

 

Napriek rastu zaznamenal Wizz Air svoju prevádzkovú stratu za štvrťrok apríl - jún nárast na 284,5 milióna eur v porovnaní so 108,6 milióna eur pred rokom, najmä v dôsledku vyšších nákladov na palivo.

 

"Ceny pohonných hmôt za štvrťrok boli dvojnásobné pred pandémiou," vysvetlil Varadi. „Pretrvávajúce obmedzenia spôsobené Covid-19 zostali, najmä počas apríla a mája, zatiaľ čo vojna na Ukrajine a prerušenia dodávateľského reťazca ovplyvňujúce riadenie letovej prevádzky, bezpečnosť a zdroje pozemnej prevádzky ovplyvnili naše využitie.

 

Wizz Air naďalej dosahoval vyššie príjmy z vedľajších predajov (416,8 milióna eur) ako z leteniek (399 miliónov eur), a to aj napriek tomu, že priemerné vedľajšie príjmy na cestujúceho medziročne klesli o 9 percent na 34,20 eur.

 

Zdroj: BTN EUROPE

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Lufthansa Group ponúka špeciálne cestovné so 100 % udržateľným palivom pre cestujúcich na Svetovú klimatickú konferenciu OSN v Dubaji Skupina Lufthansa vyvinula obzvlášť udržateľný balík ponúk pre cestujúcich, ktorí cestujú na tohtoročnú Svetovú klimatickú konferenciu OSN COP28 v Dubaji: Z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Belgicka môžu využiť špeciálne cestovné so spoločnosťami Lufthansa, Austrian Airlines, SWISS a Brusel. Letecké spoločnosti, ktoré zahŕňajú 100-percentnú kompenzáciu emisií CO2 súvisiacich s letom prostredníctvom udržateľného leteckého paliva (SAF). Medzi ďalšie súčasti patrí bezplatná možnosť prerezervovania a poukážka na prenájom bicyklov na jeden týždenný prenájom bicyklov v Dubaji a Abú Dhabi. Hostia v biznis triede môžu využiť aj transfer z letiska do hotela e-limuzínou.
Tipy na cestu
SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom Do Košíc prichádza nový letecký dopravca. Od 27. marca 2024 bude na pravidelnej linke ZürichKošice-Zürich lietať najväčšia švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Linka bude prevádzkovaná trikrát týždenne lietadlom Airbus A220. SWISS je už piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke.
Zaujímavosti
LETISKO KOŠICE PRVÝKRÁT VYBAVILO VIAC AKO 100 000 CESTUJÚCICH ZA MESIAC Ešte nikdy v histórii neprešlo bránami letiska Košice viac ako 100 000 cestujúcich v priebehu jedného mesiaca. K dosiahnutiu tohto historického míľnika došlo až teraz, v auguste 2023. Spolu na všetkých letoch bolo počas uvedeného mesiaca vybavených 102 270 cestujúcich, čo je o 3,4 % viac ako v auguste minulého roka. Celkovo za prvých osem mesiacov roka pracovníci košického vzdušného prístavu vybavili 447 146 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast až o 15,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast o 9,2 %. Vyše 312 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej zo siedmich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň). Ďalších, vyše 164 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.