Letisko Košice v lete prilákalo vyše 161 655 dovolenkárov

18.10.2022 Zaujímavosti

V priebehu letnej sezóny 2022 privítalo letisko Košice 161 655 dovolenkárov, čo predstavuje významný nárast oproti minulému roku. Sezóna odštartovala v nedeľu 5. júna 2022 letom do tureckej Antalye so 188 cestujúcimi na palube leteckej spoločnosti Travel Service a bola ukončená letom do cyperskej Larnaky 29. septembra, a to so 154 cestujúcimi na palube leteckej spoločnosti Smartwings.

Pre porovnanie, v „predpandemickom“ roku 2019 vybavilo letisko Košice na charterových letoch 184 742 cestujúcich, čo bolo najviac vo svojej histórii.

Celkovo prešlo letiskom za prvých deväť mesiacov tohto roka 446 065 cestujúcich, čo bolo v porovnaní s rokom 2021 zvýšenie o viac ako 329 987 cestujúcich.

 

Cestovné kancelárie ponúkali počas letnej sezóny odlety z Košíc do 10 destinácií v 7 krajinách:

  • Antalya v Turecku
  • Burgas v Bulharsku
  • Ercan na Severnom Cypre
  • Hurghada a Marsa Alam v Egypte
  • Heraklion, Korfu a Rodos v Grécku
  • Larnaka na Cypre
  • Monastir v Tunisku

 

Najobľúbenejšou destináciou sa počas tohto leta stala turecká Antalya s 65 753 cestujúcimi, na druhom mieste bola cyperská Larnaka s 20 938 cestujúcimi a tretie miesto obsadil grécky Rodos so 14 825 prepravenými dovolenkármi.

 

Pozitívnou správou je, že všetky charterové lety z Košíc k moru boli v období do konca septembra vyťažené do rovnakej miery ako pred pandémiou, čo potvrdzuje veľký hlad po cestovaní naprieč celou spádovou oblasťou letiska Košice. Najrušnejším dňom na letisku bol 3. august, kedy bolo prepravených až 5 127 cestujúcich.

 

 

V súčasnosti sa letisko Košice pripravuje na zimný letový poriadok, ktorý vstúpi do platnosti 30. októbra 2022.

 

Plánované destinácie a lety počas zimného letového poriadku:

 

Letecká spoločnosť Austrian Airlines do Viedne 12-krát týždenne a následne do ich širokej siete destinácií v Európe, USA a Kanade
 

Letecká spoločnosť Ryanair do destinácií: Londýn Stansted 5-krát týždenne, Praha 2-krát týždenne, Liverpool 2-krát týždenne a Dublin 2-krát týždenne.

 

Letecká spoločnosť Wizz Air do Londýn Luton 5-krát týždenne.

 

Zdroj: Kosice International Airport

 

Mohlo by Vas zaujímať
Zaujímavosti
Ryanair na leto 2024 predpovedá vyššie ceny leteniek v Európe Generálny riaditeľ spoločnosti Ryanair Michael O’Leary predpovedal, že ceny leteniek by mohli toto leto vzrásť až o 10 percent v dôsledku spomalenia dodávok nových lietadiel. O’Leary na tlačovej konferencii v Dubline povedal, že pomalšie dodávky Boeingu, ako sa očakávalo, obmedzia kapacitu počas špičkových letných mesiacov, čo povedie k „prostrediu s vyšším tarifom v celej Európe“.
O lietaní
Odhaduje sa, že počet cestujúcich v leteckej doprave sa do roku 2042 zdvojnásobí Medzinárodná rada letísk (ACI) World zverejnila novú správu, ktorá predpovedá počet cestujúcich v leteckej doprave a hlavné trhy dopytu po leteckej doprave na nasledujúcich 30 rokov.
Zaujímavosti
Letisko Istanbul (IST) má v roku 2024 za cieľ odbaviť 85 miliónov cestujúcich Letisko, ktoré bolo spustené do prevádzky len v roku 2019, v minulom roku vybavilo 76 miliónov cestujúcich, čo z neho robí druhý najrušnejší uzol Európy po ročnom počte 79,2 milióna cestujúcich v Londýne Heathrow. Istanbul bol v roku 2022 najrušnejším letiskom na kontinente predtým, ako si v roku 2023 získal korunu Heathrow s obmedzenou kapacitou.