Letisko Košice preplo do letného režimu

08.04.2024 Zaujímavosti

Tak ako všetky letiská na svete, aj letisko Košice v poslednú marcovú nedeľu uviedlo do platnosti letný letový poriadok. Pre východné Slovensko to znamená výrazné zlepšenie spojenia so svetom, a to vďaka príchodu leteckej spoločnosti Swiss International Air Lines a návratu linky Košice – Dublin so spoločnosťou Ryanair.

Švajčiarsky dopravca SWISS začal 27. marca lietať na linke z Zürichu do Košíc. Jediné priame letecké spojenie Slovenska so Švajčiarskom je prevádzkované lietadlami Airbus A220 a prináša pre cestovateľov aj nové možnosti letov do množstva destinácií v sieti SWISS. Medzi diaľkové destinácie, ktoré sú veľmi dobre dostupné s pohodlným prestupom v Zürichu patria Tel Aviv, San Francisco, Sao Paulo, Johannesburg, Montreal, New York, Miami, Chicago, Boston, Bangkok, Hong Kong, či Šanghaj. Spomedzi európskych destinácií sa bude v Zürichu veľmi jednoducho prestupovať na lety napríklad do Milána, Štokholmu, Ženevy, Benátok, Malagy, či Valencie.

Poľský národný dopravca LOT aj počas letného letového poriadku pokračuje v prevádzkovaní obľúbenej linky do Varšavy. Lieta sa šesť krát týždenne prúdovými lietadlami Embraer E170/175. Tento letecký most spája Košice nielen s metropolou Poľska, ale vďaka bohatej sieti LOT aj s desiatkami destinácií v Európe, Severnej Amerike, Ázii i Afrike.

Tretí sieťový prepravca v Košiciach, Austrian Airlines, vstupuje do letného letového poriadku s niekoľkými zmenami. Na linke Košice – Viedeň navyšuje kapacitu na 14 letov týždenne. Lietať sa bude každý deň v týždni skoro ráno a popoludní. Zároveň toto spojenie bude počas letného letového poriadku obsluhované lietadlom typu ATR-72, ktoré pre Austrian Airlines bude prevádzkovať spoločnosť Braathens.

Spoločnosť Ryanair sa vracia s obľúbenou pravidelnou linkou Košice – Dublin, ktorá je od 31. marca prevádzkovaná dvakrát týždenne. Úplnou novinkou bude sezónne pravidelné spojenie Košíc s chorvátskym Zadarom. Prvý let je naplánovaný na 2. jún. Lietať sa bude dvakrát týždenne (vždy v stredu a nedeľu), až do 29. septembra. Okrem toho Ryanair naďalej lieta z Košíc na populárnych linkách do Londýna (letisko Stansted), Prahy a Liverpoolu. Ponuku dopĺňa spoločnosť Wizz Air, ktorá lieta na letisko Londýn Luton štyrikrát týždenne.

 

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Thomas Dworschak povedal: „Rok 2024 sme začali vo veľmi svižnom tempe. Za prvý kvartál prešlo našimi bránami 97 732 cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 6,4 %. V porovnaní s „predcovidovým“ rokom 2019 ide o nárast o 15,4 %. Najväčším dopravcom bol Ryanair. Nasledovala spoločnosť Austrian Airlines a Wizz Air.“

Na letnú dovolenkovú sezónu je s odletom z Košíc naplánovaných vyše 900 charterových letov do 17 destinácií v 11 krajinách: v Albánsku (Tirana), Turecku (Antalya, Izmir), Bulharsku (Burgas), Grécku (Heraklion, Rodos, Thessaloniki, Zakynthos, Patras), Chorvátsku (Brač), Čiernej Hore (Podgorica), Egypte (Hurghada, Marsa Matruh), Španielsku (Palme de Mallorca), Taliansku (Lamezia Terme), Tunisku (Monastir) a na Cypre (Larnaca). Zájazdy a letenky sú dostupné prostredníctvom cestovných kancelárií a leteckých agentúr.

 

Letný letový poriadok 2024 na letisku Košice:

• Swiss International Air Lines 3x týždenne do Zürichu a ďalej v rámci jej širokej siete destinácií v Európe, USA, Kanade, Ázii a Afrike.

• LOT Poľské aerolínie 6x týždenne do Varšavy a ďalej v rámci jej širokej siete destinácií v Európe, USA, Kanade a Ázii.

• Austrian Airlines 14x týždenne do Viedne a ďalej v rámci ich širokej siete destinácií v Európe, USA, Kanade a Karibiku.

• Ryanair do destinácií: Londýn Stansted (5x týždenne), Praha (4x týždenne), Liverpool (2x týždenne), Dublin (2x týždenne), Zadar (2x týždenne od 2. júna)

• Wizz Air do destinácie Londýn Luton (4x týždenne).

 

Zdroj: Kosice International Airport

Mohlo by Vas zaujímať
Business Travel
Londýn bol vyhlásený za top business meeting destináciu v Európe Londýn si udržal svoju pozíciu najobľúbenejšej destinácie na business stretnutia a podujatia v Európe. Barcelona bola druhou najobľúbenejšou destináciou stretnutí, zatiaľ čo Madrid sa posunul na tretie miesto a Berlín sa vyšplhal o dve pozície na štvrté. Piaty bol Lisabon, prvý desiatku doplnili Amsterdam, Paríž, Rím, Frankfurt a Mníchov.
Zaujímavosti
VEĽKOLEPÉ ZNOVUZRODENIE JEDINEČNÉHO BEHU KOŠICE RUNWAY RUN Bežci svojou energiou a tričkami rozžiarili pristávaciu dráhu košického letiska tak, ako to dokážu len na Košice Runway Run. Obľúbené podujatie sa vrátilo v plnej sile.
Zaujímavosti
Lufthansa, Eurowings, Austrian Airlines a Brussels Airlines hovoria „Yes to Europe“ S jasným vyhlásením „Áno pre Európu“ bude od tohto týždňa lietať niekoľko lietadiel Lufthansa Group cez ich európsky domov. Celkovo štyri Airbusy A320 budú krátko pred eurovoľbami slúžiť ako ambasádori európskej myšlienky. Pútavý odkaz sa dá prečítať na trupe lietadla a je orámovaný vencom európskej hviezdy.