Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu

15.04.2024 Zaujímavosti

Letisko Košice má naozaj mimoriadne veľký dôvod na radosť. V týchto dňoch oslavuje sté výročie prvého komerčného letu do Košíc. Pri tejto príležitosti dnes pristál v Košiciach špeciálny let Českých aerolínií z Prahy. Lietadlo privítala slávnostná vodná brána, o ktorú sa postaral tím Hasičskej a záchrannej služby Letiska Košice.

Podľa dobovej tlače sa prvý komerčný let uskutočnil 5. mája 1924 na linke Praha – Bratislava – Košice. Išlo o jednomotorový dvojplošník typu A.14 vtedajších Československých aerolínií, ktorý bol upravenou verziou nemeckého lietadla Brandenburg CI, vyvinutého počas prvej svetovej vojny. Jeho maximálna rýchlosť bola 170 km/hod. Krídla i trup boli zhotovené z dreva a potiahnuté plátnom. Lietadlo vážilo sotva 933 kg a malo otvorenú kabínu, v ktorej boli dve sedadlá za sebou – pre pilota a cestujúceho.

Pri príležitosti osláv 100. výročia usporiadalo Letisko Košice galavečer v Národnom divadle Košice pre komunitu partnerov a podporovateľov, počas ktorého boli za celoživotný prínos k rozvoju letiska ocenené štyri osobnosti. Sme veľmi radi, že sme sa mohli symbolicky poďakovať dlhoročnej riaditeľke letiska Marte Horváthovej, publicistovi a fotografovi Radomírovi Mlýnkovi, prezidentovi Rudolfovi Schusterovi a Milanovi Poláškovi in memoriam, dlhoročnému zástupcovi ČSA v Košiciach.

Letisko Košice vydáva pri príležitosti osláv aj reprezentatívnu publikáciu Storočie na košickom nebi, ktorá mapuje históriu miestneho letectva od jeho počiatkov až po súčasnosť. Publikácia bude dostupná pre verejnosť v Regionálnom informačnom bode, ako aj v infocentre Visit Košice.

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Thomas Dworschak povedal: „V priebehu sto rokov sa svet ako taký, i svet letectva niekoľkokrát obrovským spôsobom zmenil. Dnes je čas sa na chvíľu zastaviť a vyjadriť vďačnosť generáciám kolegov, ktorí písali dejiny letiska Košice. Zároveň sa veľmi tešíme na druhú storočnicu, do ktorej vstupujeme plní odhodlania čeliť množstvu výziev, ktoré sú pred nami. S našim skúseným a motivovaným tímom zamestnancov a s podporou akcionárov a všetkých partnerov chceme naďalej rozvíjať leteckú dostupnosť celého východného Slovenska od Vyšného Nemeckého až po Vysoké Tatry a Liptov a neustále zvyšovať kvalitu služieb, ako letisko prvej voľby pre našich cestujúcich.“

V priebehu storočnice sa Letisko Košice vypracovalo na popredný regionálny uzol, ktorý je známy bohatou ponukou leteckých liniek, kvalitnými službami a skúseným a ochotným personálom. Stalo sa skutočnou vstupnou bránou do sveta pre celé východné Slovensko. Vďaka leteckej dostupnosti môže napredovať celý región, ktorý sa stáva atraktívnejším pre turistov i zahraničných investorov. V roku 2023 zaznamenalo Letisko Košice najúspešnejší rok v histórii. Jeho bránami prešlo spolu 625 053 cestujúcich. To je o 15 % viac ako v roku 2022 a o 12 % viac ako v predpandemickom roku 2019. Pokiaľ ide o tempo zotavenia sa po pandémii COVID-19, patrí košické letisko medzi európskych premiantov. V priemere totiž európske letiská ešte nedosiahli výkonnostnú úroveň spred pandémie.

 

Zdroj: Kosice International Airport

Mohlo by Vas zaujímať
Business Travel
Londýn bol vyhlásený za top business meeting destináciu v Európe Londýn si udržal svoju pozíciu najobľúbenejšej destinácie na business stretnutia a podujatia v Európe. Barcelona bola druhou najobľúbenejšou destináciou stretnutí, zatiaľ čo Madrid sa posunul na tretie miesto a Berlín sa vyšplhal o dve pozície na štvrté. Piaty bol Lisabon, prvý desiatku doplnili Amsterdam, Paríž, Rím, Frankfurt a Mníchov.
Zaujímavosti
VEĽKOLEPÉ ZNOVUZRODENIE JEDINEČNÉHO BEHU KOŠICE RUNWAY RUN Bežci svojou energiou a tričkami rozžiarili pristávaciu dráhu košického letiska tak, ako to dokážu len na Košice Runway Run. Obľúbené podujatie sa vrátilo v plnej sile.
Zaujímavosti
Lufthansa, Eurowings, Austrian Airlines a Brussels Airlines hovoria „Yes to Europe“ S jasným vyhlásením „Áno pre Európu“ bude od tohto týždňa lietať niekoľko lietadiel Lufthansa Group cez ich európsky domov. Celkovo štyri Airbusy A320 budú krátko pred eurovoľbami slúžiť ako ambasádori európskej myšlienky. Pútavý odkaz sa dá prečítať na trupe lietadla a je orámovaný vencom európskej hviezdy.